İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Hesabının Çalınmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka Hesabının Çalınmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte artık pek çok işlemi sadece internet üzerinden çok rahat bir şekilde halletmek mümkün oluyor. Bankalar hesap konusunda en üst güvenlik önlemlerini kullanıyor. Hatta bu güvenlik konularına her geçen gün yeni birşeyler eklemeye özen gösteriyorlar. Yalnız tabi kullanıcıdan kaynaklı olarak ortaya çıkan pek çok güvenlik sorunuda bulunmaktadır. Banka hesabının çalınmaması için dikkat edilecekler arasında bunlara özen gösterildiğinde, uzun zaman boyunca sorunsuz bir şekilde hesabın kullanılması mümkün olur. İşte her kullanıcının mutlaka dikkat etmesi gereken o kurallar:

E-Posta ve Telefon Dolandırıcılığı

Günümüzün en sık şekilde kullanılan yöntemleri arasında e-posta ve telefon dolandırıcılığı vardır. Dolandırıcıların sık bir şekilde kullandığı bu yönteme kanan pek çok insan halen bulunuyor. Aslında bazı adımlara dikkat ederek bu dolandırıcıları atlatmanız mümkündür. Zira bir banka hiçbir zaman kullanıcıyı telefonla arayarak ondan hesap bilgilerinizi talep etmez. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmışsanız vakit kaybetmeden durumu polise bildirmelisiniz.

Bunun yanında dolandırıcılar halen e-posta yöntemini çok sık bir şekilde kullanmaya devam etmektedir. E-posta adresini bildikleri bir üyeye ekstre.exe adı altında bir mail gönderilir. Buna bir dalgınlık anında tıkladığınızda hesap bilgilerinizin karşı tarafın eline geçmiş olur. Bu nedenle bankadan gelen mailleri doğru bir şekilde incelemenizde yarar var. Eğer şüphelendiğiniz bir mailse hiç okumadan çöp kutusuna taşımanız gerektiğini unutmamalısınız.

Tarayıcıya Dikkat

Öte yandan dikkat etmeniz gereken diğer kurallar arasında tarayıcılarda vardır. Bazen tarayıcı üzerinden link alanına banka ismini girerek bu şekilde hesabınıza ulaşmayı deneyebilirsiniz. Ancak en ufak bir yazım hatasında dolandırıcıların kurmuş olduğu bir tuzağa düşebilme ihtimaliniz vardır. Bazı dolandırıcılar bankaların sitelerine yakın alan adı alarak bu şekilde kişilerin hesap bilgilerine ulaşmayı amaçlıyor. Dikkatsiz kullanıcılar ise alan adına tam olarak dikkat etmeden hesap bilgilerini kötü niyetli kişilerin eline bırakmış oluyor. Her ne kadar bankalar domain konusunda önlem almış olsa da, dolandırıcıların farklı yöntemler seçtiğini belirtmek gerekir. Yani mümkün olduğu kadar bankanın resmi sitesini yer imlerine kaydederek buradan giriş yapmakta fayda var.

Özel Bilgilerin Gizliliği

Bankaya ait olan bilgilerin her zaman gizli tutulması gerekir. Herhangi biriyle banka bilgilerinin paylaşılması bir süre sonra istemeyeceğiniz görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Dolandırıcılardan gelen telefona aldanan kullanıcılar bir anlık dalgınlıkla birlikte TC kimlik numarası, hesap numarası gibi önemli bilgileri karşı tarafa verebiliyor. Bu kişilerden gelen hediye kazandınız, hesabınızda şüpheli hareketler var gibi ikazlara dikkat etmemek gerekiyor.

Zor Parola Seçimi

Son olarak parolayı doğru bir şekilde seçmenizin çok büyük bir önemi vardır. Banka hesabı güvenliği için yapılacaklar arasında bulunan bu adım, belkide dolandırıcılardan uzun süre boyunca korunmanıza neden olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.