İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Kara Listesine Düşmemek İçin Yapılacaklar

Banka Kara Listesine Düşmemek İçin Yapılacaklar

Kara liste banka kullanıcılarının en çok korktuğu konuların başında geliyor. Özellikle düzenli olarak kredi ihtiyacı duyan kişiler bu tarz bir durumun oluşmasından yana endişe duyabilir. Günümüzde hatalı kredi veya kredi kartı kullanımı kişilerin kara listeye düşme nedenleri arasında bulunmaktadır. Aslında bazı adımlara dikkat edildiği takdirde kara listeye düşmemek ve sorunsuz bir şekilde banka hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. İşte bu konuda mutlaka dikkat etmeniz gereken o adımlar:

Ödemeleri Düzenli Bir Şekilde Yapın

Kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilmek son derece önemli bir konudur. Ödemelere dikkat etmediğinizde karşınıza konu hakkında pek çok olumsuzluk çıkabilir. Bunlardan en büyüğü ve kullanıcıların en çok korktuğu durum ise yasal takip sürecidir. Kullanıcılar 90 günlük bir ödeme sürecini kaçırdığı takdirde kendilerini bu dönemin içinde bulabilir. Özellikle bu tarz bir durum içinde olan kişilerin bundan sonra kredi ve kredi kartı alabilme ihtimali oldukça düşük olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar ödemelerin zamanında yapılması gerektiğini unutmamalısınız.

Kredi Vadesini Doğru Belirleyin

Kredi ödemelerini tamda istediğiniz bir şekilde yapabilmek için özellikle vade oranlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yüksek tutarda bir kredi almışsanız, vade oranını kısa tutmak yerine uzun yaparak daha rahat bir ödeme sistemi elde edebilirsiniz. Bunun yanında vade oranı arttıkça toplam ödeme tutarı artacağından dolayı bu konuyada dikkat etmenizi öneririz.

Otomatik Ödeme Talimatı

Günlük yaşantı pek çok kullanıcının önemli durumları bile aklından silmesine neden olmaktadır. Kredi gibi önemli ödemelerin unutulması ise, kredi notuna etki edecek sorunlardan biri olarak ön plana çıkar. Eğer sizlerde kredinin aylık ödemelerini genel olarak unuttuğunuzdan yakınıyorsanız, bu sorunu otomatik ödeme talimatı vererek ortadan kaldırabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda finansal durumuda olumlu bir puan ekleyerek, kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır.

Fazla Kredi Kartı Kullanmak

Kara listeye düşmemek için yapılacaklar arasında kredi kartı kullanımına dikkat etmekte vardır. Eğer gereğinden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, bunun ödemelerine de ekstra önem göstermelisiniz. Zira en ufak bir dalgınlıkla birlikte taksitleri geç öderseniz bu durum kredi notuna etki edebilir. Kendinizi bu tarz zorlu bir durumun içine atmak yerine, en fazla iki kredi kartı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunların ödemesini daha rahat bir şekilde yapabilir bu sayede kara liste gibi şeyleri düşünmek durumunda kalmazsınız.

Kart Limitlerine Dikkat

Son olarak kart limiti konusuna dikkat kesilmekte fayda var. Bazı kullanıcılar kredi kartı limiti konusunda biraz abartılı davranmayı seçiyor. Bu durum bir süre sonra ödemelere etki ederken, kullanıcıların gereksiz şekilde kredi notunun düşmesi sebepleri arasına giriyor. Kredi kartı limitinizi bu yüzden kendiniz için uygun bir şekilde belirlemeli ve limitin hepsini doldurmamaya özen göstermelisiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.