İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bankaların Kredi Kampanyaları

Bankaların Kredi Kampanyaları

Bankalar son yıllarda yaşanan ekonomik durgunluğu canlandırmak için çeşitli kredi kampanyaları ile gündeme geliyor. İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde yapılan kampanyalar insanların ekonomiye katılması için uygulanan birer kampanya. Bunun yanında devletinde teşviklerde bulunduğu bazı kredi ürünlerinden söz etmek mümkün. Özellikle ihtiyaç kredileri kapsamında yürütülen ertelemeli evlilik kredileri bunlardan bir tanesi. Bunun yanında Emlak Konut’un işbirliğinde yürütülen konut kredileri de pek çok insanın ev alabilmesini sağlıyor. İşte bu kredi kampanyalarında  bazıları.

Düğün Yapmak İsteyenlere Müjde

Evlenmeyi hedefleyen ancak yeterli maddi kaynağı olmayan binlerce insan var. Düğün masraflarını karşılayamayan bu insanların yardımına devlet destekli ihtiyaç kredileri koşuyor. Diğer adı ile düğün kredisi olan bu ürün 1 yıl da erteleyebiliyor ve herhangi bir faiz ödemesi yapılmıyor. Ancak bu krediden faydalanmak için elbette bazı şartları taşımak gerekiyor. Örneğin bu krediden yararlanmak isteyenlerin daha önce herhangi bir evlilik yapmamış olması şart. Devlet bu kişiler için 50 bin TL tutarında sıfır faizli evlilik kredisi veriyor. Kişiler devletin düğün kredisi kapsamında anlaşma yaptığı Halk Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank şubelerine giderek başvuruda bulunabiliyor. Başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler krediyi kullanıp düğününü gerçekleştiriyor. Nikâh tarihinden 1 yıl sonra ödenmeye başlanması öngörülen kredide bir ayrıntı daha var. Eğer evlenen çift ilk yıllarında bir çocuk sahibi olurlar ise kredilerini 1 yıl daha erteleyebiliyor. Daha sonra 4 yıl vade ile bu krediler eşit oranlarda faizsiz olarak geri ödeniyor.

Gelir Belgesiz Krediler

Bireyleri sevindiren bir diğer kredili ürünler de gelir belgesiz kredi veren bankalar tarafından veriliyor. Maaş bordrosu kredi almaya yeterli olmayan ya da sabit herhangi bir geliri olmayanları finanse eden bu krediler Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank gibi bankalar tarafından sık veriliyor. Krediye ihtiyacı olan ve bu bankalardan herhangi biri ile çalışan kişilerin KKB notu uygun olması durumunda bu kredi tanımlanıyor. Genellikle SMS yolu ile ya da internet bankacılığından başvurulan krediler birkaç iş günü içinde müşteri hesabına yatıyor. Eğer müşterinin hazırda herhangi bir vadesiz hesabı yok ise öncelikle şubeden hesap açtırmadı gerekiyor. Dijital şube kullanan kişiler bu işlemi internet bankacılığından da gerçekleştirebiliyor. Pratik kredilerin faizleri ise 1,14 ile 1,17 faiz oranı arasında değişiklik gösteriyor. Ancak bu krediler için müşterinin herhangi bir gelir beyanı olmasa da KKB boyutu aranıyor. Yani ön onay alınabilmesi için bu kişilerin daha önce ödeme düzensizliği yaşamamış olması şart.

20 Yıl Vadede Konut Kredisi

Geçtiğimiz yıla kadar bankaların uyguladığı konut kredisi faizleri 120 ay yani 10 yılı geçmemekteydi. Ancak konut sektöründeki ve dolayısıyla konut kredisindeki durgunluk bankaları aksiyon almaya zorladı. Bankalar 20 yıl vadeli konut kredisi kampanyasını başlattı. Böylelikle ev almak isteyen kişiler 10 yıllık vadeyi 20 yıla kadar çekebiliyorlar ve çok daha düşük taksitler ile ev sahibi olabiliyorlar. Bu kampanya kapsamında en uygun faizi veren banka yine Ziraat Bankası oldu. Ziraat bankasının konut kredileri için uygulamış olduğu faiz oranı yüzde 1,15 oranında. Ziraat Bankasını ise yüzde 1,16 faiz oranı ile HCBC Bankası takip ediyor. En yüksek faiz oranı ise yüzde 1,35 ile Türk Ekonomi Bankası’na ait. Ancak konut kredisinde 20 yıl vade düşünecek olan kişilerin ödeyecekleri toplam tutarı yeniden gözden geçirmesinde fayda bulunuyor. Çünkü vade 10 yıldan 20 yıla çıktığında ödenecek toplam tutarda ciddi bir değişiklik söz konusu oluyor. Ancak kira öder gibi konut kredisini ödemeye isteyenler için oldukça uygun bir vade oranı olduğunu söylemek mümkün.

Taşıt Kredilerinde Faizler Düştü

Ekonomideki durgunluk taşıt alımlarını da etkiledi. Piyasada ikinci el taşıt sayısının artması araç sektörünü endişelendirdi. Otomobil markaları ile bankalar arasında yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. İnsanları yeni taşıt alımına yönlendirmek için yapılan çalışmalarda taşıt kredilerinin faizleri düşürüldü.  Daha önceleri yüzde 2’lere çıkan taşıt kredisi faiz oranları yüzde 1,25’lere düşürüldü. Bu kredi kapsamında yine en uygun faiz oranı 1’25 ile Ziraat Bankası’nda. Ayrıca 48 aya kadar taksitlendirilen bu kredilerde ödemeler alıcıyı yormuyor. En düşük faiz oranından alınan 40 bin TL’nin aylık ödemeleri yaklaşık olarak 1.170 TL olmakta.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.