İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BİST’te Hisse Geri Alım Programı Açıklayan Şirketler bu olabilir

Olaylı 10 Ağustos haftasından sonra, bulunduğumuz haftayı düşüş eğrisinde kapatan dolar, haftanın son işlem günü olan 17 Ağustos’da S&P ve Moody’s den kredi notunu düşürdüğü haberi öncesi dövizde yön yukarı doğru atak yaptı. Bu hafta dövizin düşmesiyle beraber aynı zamanda Borsa İstanbul 100 endeksinde de satışlar görüldü.

                              Cuma günü piyasaların kapanmasından itibaren İş Bankası’nın KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu)’na yaptığı açıklamada ise hisse geri alım programını duyurdu. Peki İş Bankası’nın hisse geri alım programı nedir? Bunu şöyle yorumlayabiliriz. Banka şirket hisselerinin açıklanan bilanço ve finansal verilere rağmen değerinin çok altındağını belirterek, gerek küçük gerekse kurumsal yatırımcısını mağdur etmemek adına piyasadan belirli miktarda hisse alımı gerçekleştirmesi işlemidir. Aslında bu piyasada güven veren bir eylemdir. Çünkü bunu yorumlamak gerekirse banka hissesine ve malına güveniyor ve uzun vadede ben bu fiyattan fazlası etme konusunda iddialıyım anlamına gelmekte. İlerleyen günlerde gerek bankalar gerekse şirketler içinde böyle hisse geri alımları gelir mi göreceğiz? Özellikle banka hisselerinin bu denli satış yediği piyasa içerisinde bu durum tekrar eder mi göreceğiz? Tabi bu düşünce hissenin direk pozitif açacağı manasına gelmesin. Aynı şekilde tahtadan çıkmak isteyen de olabilir nakde geçmek adına. Bu nedenle yatırım kararlarınızı alırken bir uzmanla görüşmenizde fayda var. Aynı şekilde Enka İnşaat şirketinin hisse geri alım programı bildirdiği haberler arasında. Bu şekilde gerçekleştirilecek geri alımlar ilerleyen günlerde devam edebilir.

                              Altın cephesinde destek kırıldıktan sonra bir satış gelmişti. Ancak haftayı %1’e yakın bir primli seviye ile 1184 dolar seviyelerinden kapattığını görüyoruz. Geçen hafta Trump’ın yaptırım kararları ve ekonomi savaş sinyalleriyle geri çekilen Euro/Dolar paritesi ise bu hafta güçlü bir Euro ile karşı karşıyaydı. Ve dolar değer kaybederek, Euro/Dolar paritesi haftayı 1,1438 seviyelerinde kapattı.

                              Sonuç olarak bu korumacı politikanın hisseler için olumsuz göründüğü aşikar. Keza Trump’ın Çin, Rusya, İran ve son olarak Türkiye’ye karşı saldırgan politikaları piyasaları olumsuz etkiliyor. Aynı şekilde Avrupa Birliği tarafından bu yönde tepkiler geldiğini gözlemlemek mümkün.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.