İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar Kurunda Geri Çekilme ve BİSTTE 2. Çeyrek Bilançoları Açıklanmaya Devam Ediyor

Haftaya Cuma’dan kalma şekilde hızlı bir düşüşle başlayan dolar kuru, 14 Ağustos Salı günü itibariyle kayıplarını toparlamaya başladı. Akşam saatleri itibariyle %8’e yaklaşan dolar kurundaki düşüş ve aynı zamanda BİSTteki yükseliş. Yerli yatırımcının yüzünü güldürdü. Bu düşüşte özellikle Merkez Bankası’nın yapmış olduğu müdahaleler etkili oldu.

Güne %2’nin üzerinde yükselişle başlayan BİST gün içerisinde kazançlarının bir kısmını silmiş olsa dahi günü artıda kapatmayı başardı.

Aynı zamanda BİST şirketlerinin 2. çeyrek bilançoları gelmeye devam ediyor. Akşam üzeri Koç Holding’in 2. çeyrek bilançosu beklentilerin üzerinde geldi. Aynı zamanda Aselsan’ın da 2. çeyrek bilançosu piyasa beklentilerinin bir hayli üzerinde geldi.

Aynı zamanda Avrupa kanadındaki ülkelerden de gelen destek mesajları TL için olumlu yansımalara neden olduğunu söylemek mümkün. Piyasanın nispeten geçen haftaya göre sakin olduğu günde Avrupa borsaları da genel olarak pozitif görüntüdeydi. Birçok ekonomistinde dikkatini çekmiş olmalıdır ki TL’deki mevcut kaybı ve borsadaki geri çekilme sadece Türkiye ile sınırlı kalmadı. Diğer Dünya Endekslerinin de kayıpta olduğu gözlemlendi.

Globalleşen Dünya üzerinde ve Endüstri kavramının algısının değiştiğinden birçok yatırımcı ticaret savaşlarından yana olduğunu söylemek mümkün değil.

Aynı zamanda 13 Ağustos Pazartesi günü altının onsunda bir düşüş gözlenmiş olup, bugün ise yatay bir seviye izliyor.

Gün içerisinde aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yurtdışında yatırımcılarla telekonferans yapacağı haberi piyasa için olumlu bir haber diyebiliriz. Bakan Albayrak bu konuşmasında yaklaşık 500-1000 telekonferans kanalı ile bilgi sunacak.

Tüm bu gelişmeler olurken, makro çerçevede Euro Dolar paritesinde Euro’nun değer kaybettiğini görüyoruz. 1.1350 seviyelerinin de altına inen Euro/Dolar paritesi özellikle Trump’ın Türkiye’ye karşı söylemlerinden sonra ivmelenerek değer kaybettiğini söylememiz mümkün.

Faiz cephesinde ise gösterge faizin %26.75 seviyelerine kadar geldiğini görüyoruz. 10 yıllık tahvil faizinde ise şu saatlerde durum %21.37 civarında. Hafta içerisinde Bakan Albayrak’ın telekonferans ile yapacağı görüşme seyredilecek veriler.

Aynı zamanda makro ölçüede Amerika’da Temmuz ayına ait sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları verileri piyasaya duyurulacak veriler arasında.Burada içerik tamamen bilgi amaçlı olup, yatırım tavsiyesi değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.