İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Döviz Kurlarında Volatilite ve CDS Oranları

Özellikle geçtiğimiz hafta içerisinde dolar kurundaki oynaklık piyasalarda panik havası estirdi. Haftayı 6.40 seviyelerinde kapatan dolar kuru gün içerisinde 6.80 seviyelerine kadar tırmandı. Özellikle yeni ekonomi planın açıklanması ve ardından Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik demir ve çelik konusundaki yaptırımları konusunda en büyük etkenlerden birisi oldu.

Tabi bu yükselişler CDS (Credit Default Swap)’ların yükselmesine sebep oldu. Peki nedir bu CDS? CDS, halk ve piyasa jargonunda genel olarak ülke risk primi olarak nitelendirilmektedir. CDS grafiğinde yukarı doğru yükseliş de an be an gözlemlendi.

Özellikle 10 Ağustos Cuma günü piyasalar için adeta kara Cuma demek mümkün. Piyasadaki volatilite adeta kripto paralar ile yarışacak kıvama geldi.

Peki bu krizlerin tek sebebi gündemden bir an olsun düşmeyen Rahip Brunson mı? Tabii ki de hayır. Türkiye ile Amerika arasında geçmişten gelen birçok sorun bulunuyor. Bu sorunların çözülmesi gerekmekte. Bunları sayacak olursak Suriye sorunu, Rusya ile yakınlaşma ve son olarak İran yaptırımı konusundaki gelişmeler ve daha birçok sorun yer alıyor. Rahip Brunson olayı ise adeta sembolik bir sorun olarak önem arz etti diyebiliriz.

Tabi bu aşamada faizler de çok yüksek seviyelere geldi. Kredi faizlerinin bu denli yüksek olduğu bir ortamda konut satışı oranları da bir hayli düşüyor.

Yurtdışı kaynaklı gelen yatırımcının gözündeki algıyı düzeltmek bu aşamada oldukça önem arz ediyor. Zira son günlerde gerçekleşen fon çıkışları gerek borsayı gerekse kuru olumsuz yönde etkilemekte. Gelecek olan yatırımlarında bütçe açığına olumlu yönde fayda sağlayacak şekilde yatırımlar yapılmasında büyük fayda var. Bu aşamada üretim, ar-ge, yazılım tarzı ihracat kaleminde gelir sağlayacak adımlar atılmalı.

Aynı zamanda ülkemiz bir turizm ülkesi. Geçtiğimiz seneye göre turizm rakamlarındaki artış olumlu bir gelişme olsa da, bu algıyı daha da düzelterek, gerekirse kış turizmini de canlandırmakta fayda var. Keza son yıllarda sağlık turizmi bakımından da iyi bir döviz girdisi sağlandığı bir gerçek.

Tüm bu aşamalarda zor bir süreçten geçtiğimiz bir gerçek. Ancak sakin bir şekilde doğru kararlar ile bu volatilitenin azalacağı günlere ulaşmak dileğiyle.

Burada yazılan yazılar fikir amaçlı paylaşılmakta olup, yatırım tavsiyesi değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.