İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Fiziksel durumundan dolayı iş bulamayan ve engelli raporu bulunan kişilerin bireysel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bazı bankalar ihtiyaç kredileri vermektedir. Bazı kurumlar ise bu kişilerin işyeri kurmaları için çeşitli hibe destekleri sağlamaktadır. KOSGEB ve İŞKUR, engelli vatandaşlar için 50.000 TL’ye kadar hibe işletme kredisi vermektedir. Bunun yanı sıra bazı kamu ve özel bankalar ise engelli vatandaşların aldıkları maaşa göre 30.000 TL’ye kadar uygun faiz oranları ile kredi vermektedir.

KOSGEB ve İŞKUR Engelli Hibe Destekleri

KOSGEB ve İŞKUR engelli vatandaşlar için 2018 yılında raporu olan tüm bireylere 50.000 TL’ye kadar iş kurmaları için hibe desteği sağlamaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartları taşıması gerekmektedir.

 • Engelli vatandaşların uygulamalı girişimcilik eğitimi alarak, girişimcilik sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.
 • KOSGEB’e başvuracak olanların öncelikle ilk kayıt başvurusu oluşturmaları gerekir. İŞKUR üzerinden başvuru yapacak olanların ise en yakın İŞKUR müdürlüğüne başvurmaları gerekir.
 • Başvuru sırasında bir şifre oluşturulmalı ve e-kobi girişi yapılmalıdır. Daha sonra “Yeni Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunulmalıdır. Başvuru sırasında doldurulan formların çıktılarının alınarak KOSGEB’e teslim edilmesi gerekir.

Yapılan başvurular incelendikten sonra, proje onaylanırsa 50.000 TL hibe teşvik kredisi verilir. İŞKUR ise senede iki defa yapılan başvuruları değerlendirerek iş planı projesi onaylananlara teşvik kredisi vermektedir.

Engellilere Kredi Veren Bankalar 2018

Çalışamayan, engelli vatandaşlara ekonomik destek sağlamak amacıyla birçok banka kredi imkânı sunmaktadır. Engelli vatandaşlara düzenli olarak devlet tarafından maaş yattığı için, bu vatandaşlara daha kolay kredi verilmektedir. Bankalar, bu engelli vatandaşlara diğer müşterilerden daha fazla tolerans tanımaktadır ve uygun vade seçenekleri ve faiz oranları ile uygun kredi imkânları sunmaktadır. Engellilere kredi veren bankalar arasında, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Denizbank, HSBC, Şekerbank, ING Bank ve Kuveyt Türk gibi bankalar bulunmaktadır.

Engellilerin Kredi Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Bankalar, tüm müşteriler için belirlediği kredi kullanma şartlarını aynen engelli vatandaşlar için de uygulamaktadır. Ancak, engelli vatandaşlar için bu şartların dışında daha kapsamlı şartlar da aranmaktadır.

 • Engelli vatandaşın düzenli bir gelirinin olması,
 • Engelli vatandaşın en az 6 aylık sigortasının olması,
 • Kredi alabilmek için, iş yerinin iş ve girişimcilik sertifikasının bulunması gerekir,
 • Kendine ait bir işyerinin bulunmaması, eğer bulunuyorsa kredi notunun düzgün olması,
 • Bankalar arası kredi notunun belirlenen düzeyde yüksek olması,
 • Engelli vatandaşın iş yerini açacağı yerde ikametinin bulunması,
 • Engelli vatandaşın aldığı maaş üzerinde herhangi bir icra ve haciz bulunmaması,
 • Yeni kuracağı iş yerinin proje ve belgelerinin bulunması gerekmektedir.

Zihinsel engelli ve ölümcül hastalığı belgelenmiş engellilere ve hastalara hiçbir banka kredi vermemektedir. Hiçbir banka geri ödeme riski olan hiçbir müşteriye kredi vermez.

Engellilere Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bankalara kredi başvurusu bulunulduğunda bankaların talep ettiği bazı belgeler vardır. Bu belgelerin tamamlanıp, başvuru esnasında bankaya ibraz edilmesi sonucu başvuru işlemi incelemeye alınır.

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportun aslı ya da fotokopisi,
 • Düzenli maaş alındığını gösteren banka hesap özeti,
 • Nüfus müdürlüğünden alınacak olan nüfus kayıt örneği,
 • İkametgâh ilmühaberi ya da son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası,
 • Engel durumunu gösterir hastaneden alınmış heyet raporu,
 • Sigorta durumunu gösteren belge,

Yukardaki belgeler ile bankaya başvuru yapıldığında, banka belgeleri incelemeye alır ve en geç 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapar. Kredi notunun yüksek olması ve düzenli bir gelire sahip olmak kredinin onaylanması için avantaj sağlar.

Ziraat Bankası Engelli Destek Paketi

Ziraat Bankası köklü geçmişi ve kaliteli hizmet anlayışı ile engelli vatandaşlar için “Engelsiz Destek Paketi” adlı krediyi hayata geçirmiştir. Engelli vatandaşların ticari hayattaki faaliyetlerini arttırmaları ve ülke ekonomisine destek için sunduğu bu kredi ile engelli vatandaşlar finansal ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılayabilmektedirler. Ziraat Bankası’nın sunduğu bu hizmet sadece engelli vatandaşlar için değil, aynı zamanda bu bireyleri istihdam eden şirketlere de bu imkânı tanımaktadır. En az 2 otomatik ödeme talimatı veren işyerleri bu kampanyadan faydalanabilmektedir.

 • Engelsiz destek paketi ile Ziraat Bankası 60 aya kadar vade seçeneği ve uygun faiz oranları ile krediler sunmaktadır.
 • Bu paketten yararlananlar aynı zamanda Ziraat Bankası bankacılık işlemlerinden de özel indirimlerle yararlanabilmektedirler.
 • Engelli vatandaşın eşinin ve 18 yaşını doldurmuş çocuklarının da faydalanabileceği bireysel emeklilik imkânından faydalanılabilir.
 • Banka, sektörel riskleri değerlendirerek hazırladığı sigorta güvencesi ile teminatlarla sigorta hizmetinden faydalanabilecektir.

 Koç Finans Engelsiz Kredi

Engelli vatandaşlara kredi imkânı sunan finans kuruluşlarından biri de Koç Finans’tır. Engelli vatandaşlar, Koç Finans engelsiz kredi başvurularını yetkili satıcılar ya da müşteri hizmetleri yetkilileri aracılığı ile başlatabilirler. Başvuruların Koç Finans’a ulaşmasından sonra öncelik bu başvurulara verilir ve değerlendirme 10 dakikada yapılır. Kredi başvurusunun onaylanması ile kredi sözleşmesi yetkili satıcı aracılığı ile ilgili kişiye ulaştırılır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra işlemler tamamlanır. Görme engelli bireyler için, geri ödeme planı ve sözleşme bilgileri Braille alfabesi ile hazırlanarak gönderilir. Konu hakkında daha fazla bilgiyi Koç Finans müşteri hizmetlerinden elde etmek mümkündür.

PTT Engelli Kredisi

3’er aylık periyotlarda engelli maaşı alan engelli bireyler için kredi veren kurumlar arasında PTT’de bulunmaktadır. PTT üzerinden kredi alacak olanlar PTT merkezlerinden başvurularını yapabilirler. PTT, sunduğu bu kredi hizmetini anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden gerçekleştirir. Bu nedenle başvuru, ayrıca PTT tarafından yönlendirilen bankanın kriterlerine de uymalıdır. Başvuru sırasında en avantajlı olan kişiler maaşlarını devletten alan kişilerdir. PTT engelli kredi başvurusu şartları arasında, diğer bankalarda olduğu gibi genel kredi şartları bulunmaktadır. Ayrıca, kişinin almış olduğu maaş tutarı da kredi limiti için belirleyici kriterdir.

Akbank Engelliler İçin Kredi

2018 yılında Akbank, engellilere sunduğu düşük faizli kredi avantajı ile engellilerin yanında olmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra Akbank ATM kullanımında herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır. Ayrıca işaret dili bilen müşteri temsilcileri ile de iletişim kurma imkânı sağlamaktadır. Akbank engelli kredisi 48 ay vade ve uygun faiz olanaklarıyla sunulmaktadır. Ayrıca görme engelliler için kredi sözleşmesi Braille Alfabesi ile hazırlanmaktadır.

Halkbank Engelli Kredisi

Bir devlet bankası olan Halkbank, engellilere uygun faiz oranları ve uygun vade seçenekleri ile kredi imkânı sağlamaktadır. Banka, engelli vatandaşların açacağı iş yeri için kredi desteği de sağlamaktadır. Krediye başvuru yapabilmek için engelli olduğunu belirten heyet raporu, devletten aldığı maaşı gösterir belge, nüfus cüzdan fotokopisi, ikametgâh belgesi gibi belgelere ihtiyaç vardır. Sayılan bu belgelerle bankaya başvuru yapıldığında en kısa sürede olumlu ya da olumsuz dönüş yapılmaktadır.

Vakıfbank Engellilere Kredi

Vakıfbank tarafından engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak ve onları topluma kazandırmak için başlatılan engelsiz kredi kampanyası ile 48 aya kadar ve uygun faiz oranları ile kredi imkânı sunulmaktadır. Bankaya kredi başvurusu yapmak için, diğer ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi belge hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca bu belgelerin yanı sıra banka farklı belgeler de talep edebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.