İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB 2018 Destek Programları

KOSGEB 2018 Destek Programları

KOSGEB 2018 yılında 13 farklı program dahilinde destek veriyor. Bu desteklerin bazıları 2017 yılından da veriliyordu. aralarından bazıları 2018 yılında da devam ediyor. Bazı verilen desteklerde değişiklikler yapıldı. Sizlere bu yazımızda KOSGEB destek programları hakkında yapılan değişiklikleri ve yeni destekleri anlatacağız.

Girişimcilik destek programı

Bu programdan sadece küçük ve orta ölçekli işletmeler için geçerlidir. Bu destek programından yararlanabilmek için yapmanız gereken öncelikle 32 saatlik KOSGEB eğitimini tamamlamaktır. Eğitim sonunda eğer projeniz onay alırsa 50 bin TL hibe kredi alabilirsiniz. Hiç bir şekilde geri ödemesi yoktur. Ancak her projeye onay verilmiyor. Girişimcilik destek programı için tek imkânlar bunlarla sınırlı değil. Ayrıca 100 bin TL faizsiz kredi imkânı da var. Ayrıca 2019 ve 2020 yıllarında 200 bin TL hibe kredi imkânınızda geleceği konuşuluyor.

Genel destek programı

bu destek programı proje hazırlama konusunda eksikleri olan KOBİ’ler için verilmektedir. Bu proje bölgelere ayrılmış durumda programın ne zaman biteceği ile KOSGEB tarafından belirtilmedi. Yani 2018 yılı içinde de bu genel destek programı geçerli olacak.

KOBİ Proje Destek Programı

Proje kapsamında verilen destek programlarından birisidir. 2016 yılından bu yana veriliyor. 2019 ve 2020 yılları içinde bu destek programı verilmeye devam edecek. Bu projeye başvurmak için KOSGEB’e başvurarak yardım istemek gerekiyor. KOBİ destek programı için maksimum verilecek kredi limiti 150 bin TL olarak belirlenmiş.

KOBİ Genel Gelişim Destek Programı

KOBİ genel destek programı ile en fazla 700 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sizlere sunuluyor. Ayrıca 300 bin lira hibe yani geri ödemesiz kredi alabiliyorsunuz. Bu destek programını ana amaçlarından bir tanesi Türk ekonomisi ve uluslararası ekonomide daha güçlü bir hale gelmesidir. KOBİ genel destek programına başvuru ise resmi siteden yapılmakta.

2018 Yılı Arge İnovasyon Endüstri Desteği

Bu destek programı 7 Mart 2016 tarihinden itibaren verilmeye başlandı. 2018 yılında da verilmeye devam edecek. Bu program iki temel kategoriden oluşuyor. İnovasyon ve Arge ilki diğer kategori ise endüstriyel alanda yeni ürün üretimini amaçlayan kobi’ler için destek programıdır. Bu destek programına başvuru için KOBİ giriş bölümünden bu program seçerek başvuru yapabilirsiniz.

Teknopazar

Teknopazar eğitim programı 12 ay süreyle devam edecektir. Teknolojik ürünler üreten firmalar için tam anlamıyla can suyu olan Teknopazar eğitim programı 150.000 TL kredi imkânı sağlıyor. Bu miktara 100.000 TL’lik 50.000 TL’lik Türkiye pazarı için geçerlidir. Eğer yurtdışında faaliyet içerisinde iseniz Teknopazar eğitim programı ile 150 bin TL’ye kadar yardım alabilirsiniz. Ayrıca ülkemizin tüm bölgelerinde bu eğitim programı verilebiliyor. Teknopazar programı 2018 yılında KOSGEB destekleri adı altında verilmeye başlanmıştır.

Uluslararası Kuluçka Merkezi Hızlandırıcı Destek Programı

Uluslararası Kuluçka Merkezi Programı iki aşamadan oluşur. Bunlardan ilki kuluçka Merkezi kurma diğeri ise uluslararası hızlandırıcı program olarak adlandırılmaktadır. 2018 yılında devam eden bu program KOSGEB destekleri arasında yer almaktadır. Uluslararası kuluçka Merkezi programını süresi 5 yıl süre ile sizlere verilmektedir. Destek kapsamında 100 bin ile 3.750.000 ABD doları kredi verilmektedir.

Hızlandırıcı destek programında ise 3 yıl süreyle geçerlilik bulunmaktadır. Bu destek programına verilecek kredi tutarı ise 60 bin ABD dolarıdır.

Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı

Bu destek programı KOSGEB’in esnaf ve kobi’lere yönelik destek programları kapsamında ilk sırada yer almaktadır. Destek programının amacı gelişen işletmeler piyasasında işlem gören firmaların daha iyi bir şekilde hizmet sunabilmesidir. Destek limiti 100.000 lira bu program 2015 yılında başlamış ve 2018 yılında da geçerliliğini sürdürmektedir.

Tematik Proje Destek Programı

Esnafların ve meslek kuruluşlarının proje çağrıları da belirtilen tutarlarda 36 süreli program vardır buna ek olarak 24 ay ilaveten 12 ay toplamda 36 ay program süresi ile sizlere 150.000 lira verilmektedir. Ayrıca personellerin seyahat masrafları maaşları gibi durumlarda ve yardımlar yapılmaktadır.
KOSGEB yeni makinelerin alınması ya da kiralanması gibi durumlarda da tematik proje destek programında destek vermeye devam eder. Bu program 2015 yılında start almış 2018 yılında da aktif olarak devam etmektedir.

Sıfır Faizli İşletme Desteği

Sıfır faizli işletme desteği 2017 yılında başlamış ve esnafa sıfır faizli kredi kapsamında 400 binden fazla işletmeye 50 bin lira siz kredi desteği sağlanmıştır. En çok başvurulan krediler arasında yer almaktadır. Sıfır faizli işletme desteği 2018 yılında KOSGEB sıfır faizli kredi adı altında verilmektedir.

Desteğe başvuru yapabilmek için KOBİ beyannamelerini güncel tutmak ve çağrı ilanlarını takip etmek gerekiyor. Sıfır faizli işletme desteği ile kobi’ler 50.000 TL sıfır faizli kredi alabiliyorlar. Sıfır faizli işletme desteği 2019 ve 2020 yıllarında da geçerli olacak.

Laboratuar Hizmetleri

Laboratuvar hizmet programı KOSGEB tarafından Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Samsun illeri için geçerlidir. Bu illerde bulunan iletişim merkezlerinde toptan 9 ilde 10 birader laboratuvarlar esnafa ve kobi’lere destek sağlanmaktadır. 2018 yılından önce hizmete girmiş bu destek programı aktif olarak devam etmektedir. KOSGEB resmi sitesine girerek başvuru yapabilirsiniz.

Bir yorum

  1. bahadır bahadır 11 Eylül 2018

    kosgeb sayesinde bir çok kişi iş sahibi oldu. Açıklayıcı makalelere ihtiyacımız var çünkü ayrıntılı bilgi internetde pek bulamıyoruz.

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.