İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirme idaresi başkanlığını ifade eden bir terimdir. KOSGEB kurumun ilk olarak hizmet verme yılı 1990 yılına dayanır. O günlerden itibaren küçük ve orta ölçekli işletmelerin en büyük yardımcı kurumlarından biri haline gelmiştir. Günümüze baktığımızda ise bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı bir kurum olarak halen işletmelerin en büyük yardımcısı olarak yoluna devam etmektedir.

KOSGEB başvuru şartları öncesinde kurumun kısaca kurulma amacından bahsetmek doğru olacaktır. İlk olarak yeterli imkana sahip olmayan bireylerin daha iyi şartlara sahip olmasını sağlayan kurum bunun yanında ülkenin ekonomik açıdan daha çok geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bunun yanında yeni bir iş sahibi olmayı amaçlayan kişilerin bu yolda karşısına çıkan zorlukları bitirmek için hizmet veren bir kurumdur. Aynı zamanda rekabet oranının azaltılması ve var olan işletmelerin kurumsallaşma yolunda başarılı olması gibi amaçlar taşımaktadır. Bu hedeflere yönelik kurulan KOSGEB, ülke çapındaki girişim sayısını her zamankinden daha fazla çoğaltmayı istemektedir. Bunun yanında günümüzün en büyük sorunlarından biri olan işsizlik sorunlarına karşıda bir amacının olduğunu belirtmek gerekir. Zira bu şekilde pek çok istihdam alanı yaratırken, büyük bir kitleyede iş imkanı sağlamaya devam etmektedir.

Bu avantajlardan yararlanabilmek ve iş hayatında daha imkanlara sahip olabilmek için öncelikle KOSGEB başvurusu yapmak şart haline gelmiştir. Bunun için ilk olarak aranan konu ise bir işletme şartıdır. Eğer kayıtlı bir işletmeye sahip durumdaysanız, aşağıdaki başvuru şartlarını dikkate alarak KOSGEB kredisinden yararlanma hakkına sahipsiniz demektir.

KOSGEB Kredisi İçin Şartlar

Özellikle yeni işini kuracak kişiler için KOSGEB desteğine yönelmek doğru bir adım olacaktır. Bugüne kadar akıllarda yer etmiş kariyer hedeflerine sahip olmak bu kurumla birlikte biraz daha kolay bir şekilde ilerler. Tabi KOSGEB üzerinden kredi alabilmek için aşağıdaki şartları taşımanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer bu şartlar için uygun görülürseniz, kurumdan kredi alabilme ihtimaliniz biraz daha fazla olacaktır.

  • İlk olarak aranan şart kurum tarafından verilmiş olan eğitimlerin tamamlanmasıdır. Bu her birey için aranan en önemli şarttır. Bu eğitimde başarılı olarak kişinin bir sertifika sahibi olması beklenir.
  • Eğer kurmuş olduğunuz şirket ortaklarınızla birlikteyse o zaman bu durumda hisse oranlarına dikkat ediliyor. En az %30 oranında bir hisseye sahip olmanız şart olarak tutuluyor.
  • Bunun yanında işletmenizin tüm giderlerinin iyi bir şekilde saklanması doğru olacaktır. Özellikle düzenli olarak her daim yapılan harcamaların bir kayıt altında bulundurulması gerekir. Bu kayıtlara göre kurum tarafından bu giderlere yönelik bir destek alma hakkına sahip olursunuz. Bunların daha sonradan kuruma bildirilmesi gerekecektir. Genel olarak işletmeler için gider desteğinin sağlanması için aradan bir zamanın geçmesi gerekir. 2 aylık bir süre geçtikten hemen sonra kurum tarafından buna yönelik bir geri dönüş alabilirsiniz.

Kimler KOSGEB Kredisinden Faydalanabilir?

Uzun zamandan beri tamamen size ait olan bir iş fikri için çaba harcamış olabilirsiniz. Her ne kadar size ait olan bu iş için istekli olsanızda, maddi durumlar buna tamamen imkanvermeyebilir. İşte bu tarz zamanlarda KOSGEB başvurmanız gereken bir kurum olarak ön plana çıkmaktadır.  Vatandaşların yaşamış olduğu zorluklara çare bulan bu kurum sayesinde daha kolay bir şekilde iş sahibi olabilirsiniz. KOSGEB için uygun kişiler yeterli finansman desteği bulamayan ve KOSGEB tarafından belirli şartları kolaylıkla yerine getirebilecek kişiler olarak ön plana çıkmaktadır.

2018 Yılında KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kurulduğu ilk yıllardan itibaren faizsiz kredi desteği vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda bu çalışmalar günümüzde de devam ediyor. Kosgeb 2018 kredisi için 50 bin ve 100 bin TL arasında değişen tutarlarda faizsiz kredi sağlamaktadır. Kişilerin bulunduğu il veya ilçede KOSGEB hizmet müdürlüklerine giderek bizzat başvuru yapmaları gerekir. KOSGEB kursları ise yeterli bir sayıya ulaşıldıktan hemen sonra bütün illerde düzenlenen bir programdır.  Bu kursun ücretsiz olarak verildiğini belirtmek gerekir. Kursta öğretilen düzene göre belirli bir iş planının oluşturulması gerekecektir. Son derece önemli bir yerde bulunan sertifika üzerinden kullanıcılar diledikleri her an kredi imkanından faydalanabilir. Bazı kullanıcıların ihmalinin dışında sertifikaların geri alınması mümkün değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.