İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB Kredileri

KOSGEB Kredileri

Herkes hayalindeki mesleği bir işyeri açarak burada sürdürmek ister. Bu tarz mesleği olan ve bunu bir işyeri açarak desteklemek isteyenlere KOSGEB’den destekler geliyor. Küçük ve orta boy işletmeler anlamına gelen KOBİ’ lerin ekonomiye katkıda bulunabilmeleri açısından oluşturulan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bu işletmelerin istihdamı sağlayabilmesi için çeşitli kampanyalar ile destekte bulunuyor. Bu kampanyalar sayesinde kendi işini kurmak isteyen binlerce girişimci KOSGEB ‘in bu kampanyalarına başvuru sağlıyor. Geçtiğimiz yıl 7 binden fazla girişimcinin yararlandığı KOSGEB kredileri yapılan açıklamaya göre bu yılda kredi kampanyalarına devam edecek. Faizsiz kredi ve hibe kampanyaları ile bu işletmelerin ekonomideki rekabete ortak olmasını sağlayan KOSGEB 50 bin TL’ye kadar destek sağlıyor. Kendiişlerini kurmanın hayali ile yaşayan bireyler KOSGEB’in bu desteği sayesinde işyeri kurma olanaklarını artırıyor ve istihdam da sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

KOSGEB Kredilerinden Faydalanmak İsteyenler

Kendi işyerini kurup işinin patronu olmak isteyen milyonlarca insan KOSGEB teşvikinden kimler yararlanabilir sorusunu akıllarına getiriyor. Açılmış ve faaliyet gösteren bir işletmeye sahip girişimciler bu KOSGEB kredi ve teşviklerinden yararlanamıyor. Yani bir işyeri sahibi olup da bu teşviki ya da krediyi almak mümkün olmuyor. Aynı şekilde herhangi bir adi ya da limitet ortaklı bir şirkette ortaklığı bulunan bireyler de bu kredi ya da teşvikten yararlanamıyor. Ancak istisna olarak şirkette var olan ortaklığını sonlandırmış olan kişiler için durum biraz daha farklı. Çünkü bu kişiler KOSGEB teşvik ve kredilerinden yararlanabiliyor. Ancak şirket ortaklığının bitmesinin üzerinden en az 1 yılın geçmiş olması gerekiyor. Aynı durum işyeri sahibi olanlar için de geçerli. Yani kişinin bir yıl için de işyeri ile olan bağlantısını koparmış olması şart.

Kimler Hibe Desteğinden Faydalanabiliyor?

KOSGEB kredisinin yanında hibe desteği girişimciler için bir umut ışığı oldu. Ancak girişimcilerin aklında bu hibe desteğinden nasıl yararlanacakları sorusu var. KOSGEB kampanyalarında özellikle yeni işyeri açacak girişimciler için verilecek olan 50 bin TL hibe ciddi bir katkı sağlıyor. KOSGEB’in belirlediği şartları taşıyan iş girişimci kişilere 50 bin TL hibe 100 bin TL de geri ödemeli olacak şekilde katkı destek sağlanacak.

Hibe Kredisi İçin Şartlar Nelerdir

Kendi işini kurmak isteyenleri daha çok 50 bin TL’lik hibe ile ilgileniyor. Çünkü girişimciler bu 50 bin TL’lik hibe ile işyerinin temel demirbaş alımını gerçekleştiriyor. Ancak Hibe desteği almak için şartlar nelerdir gibi sorular özellikle bu destek ile ilgilenen girişimcileri meşgul ediyor. Geri ödemesi olmayan bu teşvikten yararlanmak için öncelikle KOSGEB’in verdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin alınması şart. Yani işyeri kuracak olan girişimci bu desteğe başvuru yapmak için eğitimden aldığı sertifika ile KOSGEB ‘e gidiyor. İş kuracak kişiler İŞKUR aracılığı ile bu eğitime girmek istediklerini beyan ediyor. Eğitimin süresi yaklaşık olarak 10 gün sürüyor. Girişimciler KOSGEB ile anlaşmalı eğitim merkezleri ve üniversitelerde bu eğitime katılabiliyor. Girişimciler kendilerine en yakın ve en uygun merkezde bu eğitimi almak zorunda.

Eğitime Neden Gerekli

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi KOSGEB tarafından verilse de İŞKUR aracılığı ile alınıyor. Girişimciler bu eğitim sayesinde ülkemizdeki kalkınma ve istihdam planlamasına hâkim oluyor. İstihdam anlamında personel çalıştırmanın getirdiği sorumluluk ve yükümlülükler inceleniyor. Personel alımı sırasında işverenin hangi şartları uygulayacağı belirleniyor. İŞKUR girişimcinin bu başvurusunu oluşturup onu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veren kurumlara yönlendiriyor. Bu kurumlar KOSGEB ile anlaşmalı olan eğitim merkezleri ya da üniversitelerdir. Girişimciler eğer bir işte çalışıyorlar ise eğitim saatlerini işlerine gire belirleyebiliyor. KOSGEB’in bu eğitimi vermedeki asıl amacı bilinçli ve adaletli girişimciler yetiştirmek.

İkinci Aşama Sunulacak İş Planı

Bu eğitim alındıktan sonra maalesef her şey tamamlanmış olmuyor. Çünkü eğitimi alan her girişimci bu teşviki alamıyor. Eğitim alındıktan sonra girişimcinin yapması gereken bir konu daha var ki bu konu teşviki alınması konusundaki en önemli kriter. Eğitim alındıktan sonra ikinci aşama olarak bir iş ilanı yapmak gerekiyor. Yani girişimci işyerinde yapmak istediği iş ile ilgili bir proje geliştirmelidir. Bu proje yani iş planı kapsamlı bir girişimci olarak hazırlanmalıdır. Çünkü KOSGEB’in hine desteğine olumlu yanıt verebilmesi için bu planın önemi çok açık ve büyüktür. Hazırlanacak bu plan için çeşitli kuruluşlardan profesyonel destek alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ardından işyerine özel hazırladığı iş planını ve işini gerektiği gibi yürütebilmek için gereken malzemelerin faturalarını KOSGEB ‘e sunmalıdır. Bu iş planının KOSGEB tarafından geçerli bir plan olması gerekiyor. Yani KOSGEB yetkilileri tarafından girişimcinin ekonomide yer edileceğine karar verilmelidir. Aynı zamanda girişimci işyeri açmadan önce demirbaşlarını almış olmalıdır. Çünkü KOSGEB bu aşamadan sonra ödeme yapmaktadır.

Profesyonel Bir Muhasebeci İle Anlaşılabilir

Girişimcinin KOSGEB hibe desteğini alabilmesi her şeyin kriterlere uygun hazırlanması gerekiyor. Bu anlamda tecrübesiz girişimcilerin bir muhasebeci ile anlaşmaları daha uygun ve garanti bir süreçtir. Ancak daha tecrübeli girişimciler isterler ise işlerini kendileri yürütebilirler. Muhasebeci girişimci adına şirket açılış ve noter işlemlerini gerçekleştirir. Aslında bu finansal işlerin hızlı ilerleyebilmesi için bir muhasebeci ile anlaşmak önemlidir. Bir diğer neden ise KOSGEB her faturayı kabul etmemesidir. Muhasebeciler KOSGEB tarafından kabul gören fatura kalemlerini bildiği için islerin daha hatasız ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Son Adım KOSGEB Sistemine Başvuru

Girişimciler eğitimi aldıktan ve harcama kalemlerini hazırladıktan sonra KOSGEB Sistemine hibe için başvuru yapacaklardır. Bu başvurunun yapılabilmesi için KOSGEB internet sitesine girmek yeterlidir. Bu sitede yer alan KOSGEB ‘e aile olan beyanname doldurulur. Doldurulan bu beyanname en kısa sürede KOSGEB İl Müdürlüğü’ne teslim edilir. Teslimattan belli bir süre sonra ki bu genellikle 30 iş gününü geçmez, KOSGEB girişimciden İş projesi ve belirlenen eğitimin alındığına dair verilen sertifikayı ister. Girişimciler istenilen bu belgeleri de beyan ettikten sonra sıra fatura beyan aşamasına gelir. Eğer girişimcinin iş planı KOSGEB onayından geçer ise harcamalara ilişkin fatura talep edilir. Faturalar genellikle bu onaydan 1 ay gibi bir süre sonunda istenir. Bu faturalar da beyan edildikten sonra artık süreç beklemeyi gerektirir. Çünkü bu aşamada KOSGEB oluşturduğu bir kurul ile tüm başvuruları inceleyecektir. Hatta bu aşamada gerek görülür ise KOSGEB yetkilileri tarafından girişimcilerin işlerini yürüttükleri işyerleri ziyaret edilir.

Tüm bu süreçler sonunda yoğunluğuna bağlı olarak sonuçlar KOSGEB internet sitesinde yayınlanır. Başvurusu olumlu sonuçlanmayalar için yeniden başvuru yapamaz şeklinde bir durum söz konusu değildir. Çünkü KOSGEB için gelecek vaat eden her işletme bu hibeyi almaya hak kazanabilir. Bu hibe desteği sayesinde her yıl binlerce kişi kendi işletmesini açabiliyor ve ekonomiye destek sağlayabiliyor. Üstelik bu destekler için herhangi bir sektör kısıtı da bulunmuyor. Ancak şehit yakınları, gaziler ve ev hanımları öncelikli oluyor. Bunun yanında kırsal bölgelerde kurulacak işyerlerine yine daha sık destek verilmeye devam ediliyor. Bunun yanında asansör işletmeleri, lokantalar ve kreşler desteği en çok alan işletmelerden bazılarıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.