İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB Kredileri

KOSGEB Kredileri

Meslek edinmiş olan ve bunu bir işyeri açarak desteklemek isteyenlere KOSGEB’in destekleri bitmiyor. Küçük ve orta boy işletmeler anlamına gelen KOBİ’ lerin ekonomide yer edinebilmesi acısından oluşturulan küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı yani KOSGEB bu işletmelerin istihdamı sağlayabilmesi için çeşitli teşviklerde bulunuyor. Böylelikle kendi işini kurma hayalini kuran pek çok insan KOSGEB ‘in kapılarını aralıyor. 2017 yılında binlerce kişinin yararlandığı KOSGEB Kredileri bu yılda teşviklerinin devamını getiriyor. Faizsiz kredi uygulaması ile bu işletmelerin rekabete ortak olmasını sağlayan KOSGEB 50 bin TL’ye kadar destek sağlıyor. Kendi işyerlerini açmak isteyen kişiler bu teşvik sayesinde iş kurma olanaklarını artırıyor ve ekonomide kendine yer ediniyor.

KOSGEB TeşvikindenKimler Yararlanabilir

Kendi işyerini kurmayı hedefleyen milyonlarca insan KOSGEB teşvikinden kimler yararlanabilir sorusunu soruyor. Öncelikle KOSGEB kredilerinden hali hazırda bir işletmeye sahip olanlar faydalanamıyor. Yani işyeri sahibi olup da bu teşviki almak mümkün olmuyor. Aynı şekilde bir şirkette ortaklığı bulunan kişiler de bu teşvikten yararlanamıyor. Bu noktada ortaklığı olan ancak sonlandırmış ola  kişilerin aklında soru işareti olabilir. Bu kişiler KOSGEB kredilerinden yararlanabiliyor. Ancak ortaklık bitiminin üzerinden en az 1 yılın geçmiş olması şart. Aynı durum işyeri sahibi olanlar için de geçerli. Yani son 1 yıl için de herhangi bir işyeri kapanışı yapılmamış olması şart.

Hibe Veriliyor Mu?

KOSGEB söz konusu olduğunda hibe veriliyor mu? Sorusu kaçınılmaz oluyor. Özellikle yeni işyeri açacaklar için verilecek ola  50 bin TL hibe ciddi bir katkı sağlıyor. KOSGEB şartlarını taşıyan iş kuracak kişilere 50 bin TL hibe 100 bin TL de geri ödemeli olacak şekilde katkı destek sağlıyor.

Hibe Kredisi İçin Şartlar Nelerdir

Kendi işini kurmak isteyenleri daha çok 50 bin TL’lik hibe ilgilendiriyor. Çünkü bu hibe sayesinde işyerinin temel demirbaş alımı genellikle sağlanabiliyor. Ancak soru işareti bu noktada da devreye giriyor. Hibe kredisi almak için şartlar nelerdir sorusu özellikle bu kredi ile ilgilenenleri meşgul ediyor. Geri ödemesiz ola  bu krediden yararlanmak için öncelikle KOSGEB’in verdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin alınması gerekiyor. Yani işyeri kuracak olan kişi KOSGEB’e bu eğitimden aldığı sertifika ile başvuru sağlayabiliyor. Bu eğitimin süreci ise işkolunda göre değişiklik gösteriyor. Ancak genelliklen 10günü geçmiyor. Bunun yanında eğitimden ücret alınmıyor. Ancak eğitime devamlılık zorunlu ve katı bir kural.

Eğitime Katılım Nasıl Sağlanır

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi KOSGEB tarafından verilse de İŞKUR aracılığı ile alınıyor. Yani girişimcilerin eğitime katılım nasıl sağlanır sorularına İŞKUR aracılığı ile demek mümkündür. IŞKUR girişimcinin bu başvurusunu oluşturup onu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veren kurumlara yönlendirir. Bu kurumlar KOSGEB ile anlaşmalı olan eğitim merkezleri ya da üniversitelerdir. Girişimciler kendilerine en uygun lokasyonda bulunan eğitim merkezinden bu eğitimi alabilir.

İş Planı Sunulmalıdır

Bu eğitim alındıktan sonra maalesef her girişimci hibeye hak kazanmış olmuyor. Çünkü eğitim alındıktan sonra girişimcinin yapması gereken bazı konular söz konusu. Bunların başında ise bir iş ilanı yapmak geliyor. Yani girişimci işyerini acil yapmak istediği iş ile ilgili ilk girişimini sağlamalıdır. Ardından işyerine özel hazırladığı iş planını ve işini sağlıklı yürütebilmek için gerekecek malzemelerin faturalarını KOSGEB ‘e sunmalıdır. Bu iş planının KOSGEB tarafından geçerli bir plan olması gerekiyor. Yani KOSGEB yetkilileri tarafından girişimcinin ekonomide yer edileceğine karar verilmelidir.

Muhasebeci İle Anlaşmak Şart

Girişimcinin KOSGEB hibe desteğini alabilmesi için sağlam adımlar ile ilerlemesi şarttır. Bu noktada tecrübesiz girişimciler bir muhasebeci ile aşabilir. Tecrübeli yatırımcılar ise işlerini kendileri yürütebileceklerdir. Muhasebeci girişimci adına şirket açılış ve noter işlemlerini gerçekleştirir. İşlerin hızlı ilerleyebilmesi için bir muhasebeci ile anlaşmak önemlidir. Ayrıca KOSGEB her faturayı kabul etmemektedir. Muhasebeciler KOSGEB tarafından kabul gören fatura kalemlerini bildiği için hata payı neredeyse sıfır olacaktır.

KOSGEB Sistemine Başvuru

Girişimcinin gelmesi gereken son aşama KOSGEB Sistemine Başvuru sağlamaktır. Bunun yapılabilmesi için KOSGEB internet sitesine girmek yeterlidir. Kayıt işlemi sırasında KOSGEB ‘in sunduğu beyanname doldurulur. Bu beyanname KOSGEB il müdürlüğüne en kısa sürede teslim edilir. Teslimattan belli bir süre sonra KOSGEB girişimciden bazı belge ve eğitimin alındığına dair sertifika ister. Girişimci bu belgeleri de beyan ettikten sonra sıra fatura aşamasına gelir. Faturalar genellikle bu başvurudan 1 ay gibi bir süre sonunda istenir. Girişimci faturaları da beyan eder ve beklemeye başlar. Çünkü bu aşamada KOSGEB oluşturduğu bir kurul ile tüm başvuruları inceler. Hatta bu noktada girişimcilerin işlerini yürüttükleri işyeri ziyaret edilir. Başvuru yoğunluğuna bağlı olarak sonuçlar KOSGEB internet sitesinde yayınlanır. Başvurusu olumlu sonuçlanmayalar için yeniden başvuru yapamaz şeklinde bir durum söz konusu değildir. Çünkü KOSGEB için gelecek vaat eden her işletme bu hibeyi almaya hak kazanabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.