İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB Kredisine Dair Bilmeniz Gerekenler

KOSGEB Kredisine Dair Bilmeniz Gerekenler

KOSGEB günümüzün en çok merak edilen kurumlarının başında geliyor. İş sahiplerine destek için açılan bu kurum onların işinin biraz daha kolay bir şekilde devam etmesine neden oluyor. Özellikle ilk kez kendi işini yapmayı düşünen kişiler için, birbirinden cazip fırsatları içinde bulundurur. İş sürecinde ortaya çıkan maddi zorlukları bitirebilmek için KOSGEB kredisi oldukça iyi bir tercih olacaktır. Her yıl faizsiz kredi gibi çeşitli imkanlar sunan KOSGEB, bireylerin ilk olarak düşündüğü yerlerden biri haline gelmiştir. Tabi bu kuruma başvuruda bulunmadan önce, bazı adımların bilinmesi daha doğru bir karar vermenize neden olur. İşte vatandaşların mutlaka atlamaması gereken o önemli durumlar:

Kredi Tutarı

KOSGEB tarafından verilen kredi tutarı pek çok kişinin sorguladığı durumlardan biridir. Yalnız bu kredi tutarını değiştiren bazı şeylerin olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu adımlara dikkat ederek aklınızda daha rahat bir şekilde fikir oluşturabilirsiniz. Bu konuda işletmenizin sahip olduğu büyüklük kredi tutarına etki eden bir maddedir. Genel olarak en düşük KOSGEB kredi tutarı 20 bin TL oranından başlarken 100 bin TL’ye kadar artış göstermektedir. Eğer kişiler çok büyük bir projeden bahsediyorsa daha iyi bir kredi tutarı için başvuruda bulunabilir. Bu sayede kendileri için planlanmış olan kredi tutarının daha üstünde bir oranı alabilmeleri mümkün olacaktır. Eğer büyük çaplı bir işe adımınızı attığınızı belirtiyorsanız maksimum olarak belirtilen 100 bin TL tutarında bir kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. Yalnız bu tutarı alabilmek için krediyi gerektiren bir projenin tamamen hazır olmasına özen göstermeniz gerekir.

KOSGEB Kredisi Ödemeleri

Kredi tutarı kadar KOSGEB ödemeleri nasıl oluyor gibi sorularda kullanıcılar tarafından sorulmaya devam etmektedir. Genel olarak vatandaşların aklında soru işaretine neden olan bu durum hakkında bilgi vermekte fayda var. İşinizi kurduktan bir sene sonra kredi ödemelerine başlayabilirsiniz. Vatandaşların maddi açıdan bir sıkıntı yaşamaması için ilk bir yıl kredi ödemesi söz konusu olmayacaktır. Bir yıllık süre geçtikten sonra son derece rahat bir sistem içinde ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Azami vade sayısının 36 ay olarak belirlendiğini belirtmek gerekiyor. Bu süreç içinde ödemeleri üç ayda bir yapma hakkınız vardır. Bu şekilde kendi işlerinize odaklanabilir ve maddi açıdan yaşanacak problemleri tamamen geride bırakabilirsiniz. Bunun yanında diğer avantajında vatandaşları bir hayli sevindirdiğini söylemek gerekir. Bu imkan ise KOSGEB tarafından yaratılan faizsiz kredi imkanıdır. Almış olduğunuz kredinin sadece ana parasını ödemekle yükümlüsünüz. Örneğin 50 bin TL oranında bir kredi almışsanız, sadece 50 bin TL ödersiniz. Faiz tutarı ise KOSGEB tarafından karşılanmış olacaktır.

KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

KOSGEB başvurusu için kredi almak isteyen kişilerin bazı durumlara dikkat etmesi gerekiyor. KOSGEB tarafından uygun zamanda ve eksiksiz şekilde hazırlanmış olan evraklarla başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Eğer KOSGEB tarafından yapılan araştırma sonrasında, kişi kredi verilmeye uygun bulunuyorsa kayıt işlemlerini rahat bir şekilde tamamlama hakkı vardır.

Günümüz şartları dikkate alındığında pek çok bankanın KOSGEB kredisi verdiğini söyleyebiliriz. Bu bankalar devlet ve özel bankalar olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Devlet bankaları arasında Ziraat Bank, Vakıfbank ve Halkbank gibi isimleri görmek mümkündür. Özel bankalara geçtiğimizde ise İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Denizbank gibi pek çok alternatifin olduğunu görüyoruz. Bunlar her geçen gün artmakta olup bu şekilde iş kurma sorunlarının bitmesine neden olan alternatifler arasındadır.

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

KOSGEB kredisi için merak edilen diğer konulardan biride KOSGEB başvurusunda gerekli olan belgeler olmaktadır. Başvurunuzun beklediğiniz bir şekilde olması için, belgelerin doğru ve eksiksiz olması gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle bu alanda yaptığınız en ufak bir hata bile başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

  • Vergi levhası
  • Başvuru formu
  • Kobi beyannamesi
  • İmza beyannamesi
  • Kullanıcının SGK borcunun olmadığını gösteren belge

Yukarıda belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmasından sonra başvuru süreci başlamış olur. Konu hakkında başvurunuzu incelemeye başlayan yetkililer eğer uygun bulursa size dönüş yapmış olacaktır. Bu adımdan sonra konu hakkında hiçbir bilginiz olmasa dahi, danışmanlar sizi yönlendirerek neler yapmanız gerektiğini anlatır. Bu sayede kredi sürecinde atmanız gereken adımları daha iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.