İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB’den 150 Bin TL Kredi

KOSGEB’den 150 Bin TL Kredi

Kendi işinin patronu olmak isteyenlere bu yıl da destekler bitmiyor. Ekonomideki durgunluğun ve işsizliğin önüne geçmek için devlet çeşitli destekler ile gündeme gelmeye devam ediyor. 2016 yılında Ak Parti öncülüğünde başlatılan KOSGEB Kredileri ve hibe desteği birçok kişinin iş kurmasına yardımcı oldu. 2018 yılında da bu desteklerin devamı sağlanıyor. Hükümetin kararı ile atılan adımda kendi işyerini kurmak isteyenlere destek verilmeye devam edilecek. Bu desteğin 50 bin TL’si hibe olarak veriliyor ve 100 bin TL’si de faizsiz geri ödemeli kredi şeklinde veriliyor. Girişimciler için umut ışığı olan 150 bin TL destek kendi iş yerini kurmak isteyenleri hayallerine bir adım daha yaklaştırdı. Meslek edinmiş olan kişiler bu destekler sayesinde iş kurabiliyor ve iş imkânı sağlayabiliyor. KOSGEB desteği için 2018 yılında daha yüksek tutarlar konuşulsa da henüz net bir açıklama söz konusu değil. Şu an için açıklanan rakamlarda 150 bin TL faizsiz kredi imkânı söz konusu. Girişimciler de açıklanan bu rakamlar üzerinden destek almak için başvuruda bulunuyorlar. Bu destek sayesinde her yıl yüzlerce kadın ya da erkek kendi iş yerini kurabiliyor.

Şehit Yakınları, Gazi ve Engelliler Öncelikli

Herkes kendine ait bir işyeri olsun ister. Özellikle ev hanımları bu konuda çok isteklidir. Ev yemeği yapan bir lokanta ya da tasarım takılar satan bir bijuteri sahibi olmak binlerce kadının hayali. Bu anlamda KOSGEB Kredileri ve hibesi için yapılan başvurular her geçen gün biraz daha artıyor. Elinde mesleği olan ve bu mesleğini bir işyeri açarak büyütmek isteyenlerin ekonomide yer edinmesini hedefleyen çalışmada bir de ayrıcalıklı olanlar bulunuyor. Şehit yakınları, gaziler ve engelliler için öncelik veriliyor. Bu kişilerin işyeri açmak için yaptıkları başvurular çoğunlukla oluşturulan komisyon tarafından onay görüyor. Ancak açılacak olan işyerinin istihdam sağlayabilecek olması da önemli. Örneğin gıda ya da elektrik sektörleri bunların başında geliyor.

Sanatkârlara KOSGEB’den Destek

Eskimeye yüz tutmuş el sanatları devletin önem verdiği gözde sektörlerdendir. Bunların başında ressamlık atölyeleri ve seramik işletmeleri geliyor. KOSGEB Kredileri için yapılan çalışmalarda destek verilen diğer sektörler de el sanatları ve lokantalara. Ayrıca ev hanımları için KOSGEB çalışmaları da bulunuyor. Ev hanımlarının ekonomiye destek vermesi anlamında alınan karar, bu kadınlara verilecek olan desteğin daha fazla olacağı yönünde. Özellikle el işi ve emek gerektiren alanlarda açılacak olan işyerlerine katkı büyük. Geçtiğimiz yıllarda yüzlerce ev hanımı gıda ve tarım sektöründe aldıkları destek ile kendi işyerlerini kurabildiler.

2018 Yılından Müjdeli Haberler Var

Geçtiğimiz yıllarda KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanmak isteyen kişiler için işyeri açma zorunluluğu getirilmişti. Yani hali hazırda bir işyeri olanlar bu kredi ya da hibeden yararlanabiliyorlardı. Ancak bu koşulun öne sürülmesi pek çokkişiyi zor duruma soktu. Ancak 2018 yılında KOSGEB Kredileri için bazı sevindirici değişiklikler söz konusu. Özellikle işyeri açabilmek için yeterli maddi desteği bulamayanları ilgilendirecek bu değişiklikte işyeri açma zorunluluğu bulunmuyor. Yani girişimciler bu destek ya da hibeleri işyeri açmadan önce de alabiliyorlar. Böylelikle almış oldukları bu hibe ya da krediler ile kolaylıkla işyeri açabiliyorlar. Bu değişikliközellikle hiçbir maddi desteği olmayan girişimcileri sevince boğdu.

Kapsamlı Bir Hazırlık Gerekiyor

Daha önceki yıllarda bu krediden yararlanmak isteyen girişimciler KOSGEB tarafından hazırlanan bir eğitime katılmaktaydı. Bu yıl da yeni girişimcileri ilgilendiren diğer bir konu ise KOSGEB’in verdiği eğitime katılmış olmak. Yani eğitim konusundaki şart değişmedi. Eğitime katılıp bu kredi ya da hibeye başvuru yapmak isteyenler öncelikle İŞKUR ile görüşüyor. 10 gün süren bu eğitim alındıktan sonra girişimciler yapmak istedikleri iş ile ilgili KOSGEB’e bir proje sunuyor. Yanı bu projeye on onay verilmeden hibe ya da kredi desteğinden yararlanılmıyor. Bu tarz durumlarda girişimciler kendi çabaları ile işyeri açabiliyorlar. Projelerine ön onay almış olan girişimciler işyeri açmak için yapacakları harcamalarını faturaya döküyor. Daha sonra KOSGEB tarafından bu harcamaların ödemeleri girişimciye yapılıyor

2018 Yılında KOSGEB’ten 150 Bin TL Kredi Başvurusu

Kendi işyerlerini açıp ekonomiye destek olmak hatta istihdam sağlamak isteyen girişimciler için atılacak olan adımlar şöyle ;
– KOSGEB’in anlaşmalı olduğu kurslar ya da üniversiteler tarafından verilecek olan 10 günlük eğitime katılmak,
– Açılacak olan işyeri ve yapılacak olan iş ile ilgili KOSGEB’e proje sunmak,
– KOSGEB sitesinde yayınlanan ön onay aşamasını takip etmek,
– İlerleme aşamasında bir muhasebeci ya da danışmandan yardım almak,
– Ön onay alındıktan sonra işyeri açmak ve işyeri açılış aşamasında yapılan harcamaları faturalandırmak,
– Faturaları KOSGEB’e sunmak ve harcama bedelini tahsil etmek

3 Kez Başvuru Yapılabiliyor

Ön onay alamamış olan girişimcilerin aklına KOSGEB’E kaç kez başvuru yapılabilir? Sorusu takılacaktır. Çünkü bu krediyi almaya hak kazanamayan kişiler islerini ilerletmek konusunda zorlanabiliyorlar. Ön onay alamamış olan girişimciler en fazla 3 kez bu hibe ya da desteğe başvuru yapabiliyorlar. Ayrıca bir defa hibe almış olanlar yeniden bu hibe ya da destekten yararlanamıyor.

İstihdam Sağlamaları Önemli

Girişimcilerden bazıları sektörleri gereği yanlarında bir ya da daha fazla kişiyi çalıştırmayı planlıyor. Özellikle lokanta, asansör, şekerleme dükkânları, seramik atölyeleri, kreşler bunların başında geliyor. Bu yıl da KOSGEB kredilerine başvuru beklenenden daha fazla oldu. Oluşturulan komisyon bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme sağladı. Girişimciler arasında istihdam sağlayabilecek düzeyde kapsamlı bir işyeri açacaklar öncelik verilmesi öngörülüyor. Ancak küçük esnaf da unutulmuş değil. Yanı bakkal dükkanı ya da market gibi yararlı adımlar atacak olan girişimciler de destekten faydalanabiliyor.

100 Bin TL Sıfır Faizli Krediye Başvuru Yoğunluğu

Hali hazırda bir işyeri olanların yüzünü daha fazla güldürecek olan 100 bin TL faizsiz kredi binlerce başvuru aldı. Ancak bu krediden faydalanmak için de bazı şartlar var. İşte nu şartlardan en önemlileri,
– Hali hazırda var olan işletmenin KOSGEB’e üye olması,
– Vergiye tabi olmak ve bunu kanıtlayan levhaya sahip olmak,
– KOSGEB’e vergi beyanında bulunmak. Bu aşamada gerekirse KOSGEB farklı belgeler de talep edebiliyor,
– İstihdam sağlayabilecek potansiyelde olunduğuna dair beyanda bulunmak,
– KOSGEB’e yapılan başvuru doğrultusunda onay alınır ise anlaşmalı bankalar ile görüşmek ve krediyi kullanmak.

Kara Listedeki Esnaflara KOSGEB’ten Müjde

Türkiye’de 10 binden fazla esnaf kara listede yer alıyor. Bu esnaflar ne kredi ne de kredili ürünlerden yararlanabiliyor. Ancak KOSGEB’in kara listede bulunan esnaflara bir müjdesi var. Daha önce ödeme düzensizliği nedeniyle kara listeye düşen esnaflara sicil affı kapısı aralandı. KOSGEB kredisinden yararlanmak isteyen ancak sicilinde problem bulunma esnaflar da başvuru sağlamadan önce bu aftan faydalanacak. Bunun için KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar ile görüşülmesi gerekmekte ve işlem sonra başlatılmaktadır. Aksi halde bu esnaf kişilerin başvuruları olumsuz olarak sonuçlanmakta. Esnafların bu krediye başvuru yapmadan en az 3 ay önce sicil affına başvuru yapması şart.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.