İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB’den Girişimcilere Müjde

KOSGEB’den Girişimcilere Müjde

2016 yılında Ak Parti öncülüğünde başlatılan KOSGEB Kredileri ve hibe desteği birçok kişinin iş kurmasına yardımcı oldu. Hükümlerin kararı ile atılan adımda kendi işyerini kurmak isteyenlere destek verilmeye devam ediliyor. Bu desteğin 50 bin TL’si hibe olarak veriliyor ve 100 bin TL’si de faizsiz geri ödemeli kredi şeklinde veriliyor. Girişimciler için umut ışığı olan 150 bin TL destek kendi iş yerini kurmak isteyenleri hayallerine bir adım daha yaklaştırdı. KOSGEB desteği için 2018 yılında daha yüksek tutarlar konuşulsa da henüz net bir açıklama söz konusu değil. Girişimciler ise açıklanan bu rakamlar üzerinden destek almak için başvuruda bulunuyorlar.

Şehit Yakınları, Gazi ve Engelliler Öncelikli

KOSGEB Kredileri ve hibesi için yapılan başvurular her geçen gün biraz daha artıyor. Elinde mesleği olan ve bu mesleğini bir işyeri açarak büyütmek isteyenlerin ekonomide yer edinmesini hedefleyen çalışmada bir de ayrıcalıklı olanlar bulunuyor. Şehit yakınları, gaziler ve engelliler için öncelik veriliyor. Bu kişilerin işyeri açmak için yaptıkları başvurular çoğunlukla oluşturulan komisyon tarafından onay görüyor.

Lokanta ve El Sanatlarına Destek

KOSGEB Kredileri için yapılan çalışmalarda destekler daha çok el sanatları ve lokantalara veriliyor. Ayrıca ev hanımları için KOSGEB çalışmaları da bulunuyor. Ev hanımlarının ekonomiye destek vermesi anlamında alınan karar, bu kadınlara verilecek olan desteğin daha fazla olacağı yönünde. Özellikle el işi ve emek gerektiren alanlarda açılacak olan işyerlerine katkı büyük.

2018’de Değişiklikler Var

Geçtiğimiz yıllarda KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanmak isteyen kişiler için işyeri açma zorunluluğu getirilmişti. Yanı hali hazırda bir işyeri olanlar bu kredi ya da hutbeden yararlanabiliyorlardı. Ancak 2018 yılında KOSGEB Kredileri için bazı değişiklikler söz konusu. Özellikle işyeri açabilmek için yeterli maddi desteği bulamayanları ilgilendirecek bu değişiklikte işyeri açma zorunluluğu bulunmuyor. Yanı girişimciler bu destek ya da hutbeleri işyeri açmadan önce de alabiliyorlar. Böylelikle almış oldukları bu hibe ya da krediler ile kolaylıkla işyeri açabiliyorlar.

Önce Proje Hazırlanıyor

Yeni girişimcileri ilgilendiren diğer bir konu ise KOSGEB’in verdiği eğitime katılmış olmak. Eğitime katılıp bu kredi ya da hibeye başvuru yapmak isteyenler öncelikle İŞKUR ile görüşüyor. 10 gün süren bu eğitim  alındıktan sonra girişimciler yapmakistedikleri iş ile ilgili KOSGEB’e bir proje sunuyor. Yanı bu projeye on onay verilmeden hibe ya da kredi desteğinden yararlanılmıyor. Bu tarz durumlarda girişimciler kendi çabaları ile işyeri açabiliyorlar. Projelerine ön onay almış olan girişimciler işyeri açmak için yapacakları harcamalarını faturaya döküyor. Daha sonra KOSGEB tarafından bu harcamaların ödemeleri girişimciye geri ödeniyor.

Adım Adım KOSGEB Desteği

Kendi işyerlerini açıp ekonomiye destek olmak hatta istihdam sağlamak isteyen girişimciler için atılacak olan adımlar şöyle ,

  • KOSGEB’in anlaşmalı olduğu kurslar ya da üniversiteler tarafından verilecek olan 10 günlük eğitime katılmak,
  • Açılacak olan işyeri ve yapılacak olan iş ile ilgili KOSGEB’e proje sunmak,
  • KOSGEB sitesinde yayınlanan ön onay aşamasını takip etmek,
  • Ön onay alındıktan sonra işyeri açmak ve işyeri açılış aşamasında yapılan harcamaları faturalandırmak,
  • Faturaları KOSGEB’e sunmak ve harcama bedelini tahsil etmek

3 Kez Başvuru Hakkı Var

Ön onay alamamış olan girişimcilerin aklına KOSGEB’E kaç kez başvuru yapılabilir? Sorusu takılacaktır. Ön onay alamamış olan girişimciler en fazla 3 kez bu hibe ya da desteğe başvuru yapabiliyorlar. Ayrıca bir defa hibe almış olanlar yeniden bu hibe ya da destekten yararlanamıyor.

İstihdam Sağlayacaklara Öncelik

KOSGEB kredilerine başvuru beklenenden daha fazla oldu. Oluşturulan komisyon bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme sağladı. Girişimciler arasında istihdam sağlayabilecek düzeyde kapsamlı bir işyeri açacaklar öncelik verilmesi öngörülüyor. Ancak küçük esnaf da unutulmuş değil. Yanı bakkal dükkanı ya da market gibi yararlı adımlar atacak olan girişimciler de destekten faydalanabiliyor.

100 Bin TL Sıfır Faizli Kredi

Hali hazırda bir işyeri olanların yüzünü daha fazla güldürecek olan 100 bin TL faizsiz kredi binlerce başvuru aldı. Ancak bu krediden faydalanmak için de bazı şartlar var. İşte nu şartlardan en önemlileri,

  • Hali hazırda var olan işletmenin KOSGEB’e üye olması,
  • Vergiye tabi olmak ve bunu kanıtlayan levhaya sahip olmak,
  • KOSGEB’e vergi beyanında bulunmak. Bu aşamada gerekirse KOSGEB farklı belgeler de talep edebiliyor,
  • İstihdam sağlayabilecek potansiyelde olunduğuna dair beyanda bulunmak,
  • KOSGEB’e yapılan başvuru doğrultusunda onay alınır ise anlaşmalı bankalar ile görüşmek ve krediyi kullanmak.

Sicil Affı Şart

Daha önce ödeme düzensizliği nedeniyle kara listeye düşen esnaflara sicil affı kapısı aralandı. KOSGEB kredisinden yararlanmak isteyen ancak sicilinde problem bulunma esnaflar da başvuru sağlamadan önce bu aftan faydalanacak. Bunun için KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar ile görüşülmesi gerekmekte ve işlem sonra başlatılmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.