İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi İle Ev Almak Mantıklı mı ?

Rakamlarında oldukça yüksek bir seviyeye eriştiği günümüzde kredi ile ev almak mantıklı mı ? Günümüzde yatırım amaçlı veya başka sebeplerle ev alma oldukça popülerdir. Ev alacak toplu parası olmayanlar kredi ile ev almayı düşünüyorlar.  Peki  kredi çekerek ev almak mantıklı mı ?

Örneğin  almayı düşündüğümüz  ev 500.000 TL ve 100 TL nakit birikimimiz var.

kredi çekerek bu evi  almak için 100.000 tl nakit ödeyerek ve  geriye kalan 400.000 lirayı da 10 yıl vade ile  ayda yaklaşık 5.000 tl ödeyerek gerçekleştirdiğinizi varsayalım . Toplamda 400.000 tl için 10 yılda ödenecek toplam rakam 600.000 tl olur ve . ev size 710.000 TL ‘ye mal olur. 

Her kredide olduğu gibi konut kredisinde de yaklaşık ilk dört sene sizden öncelikle kredinin  faizi tahsil dilir. Siz ana parayı ödemeye ortalama 4. yıldan  sonra başlıyorsunuz.  Bununla ilgili başka bir yazımızda bu faiz konusuna da değineceğiz.

Ev almak yerine kiracı olduğumuzu varsayarsak  İstanbul anadolu yakasında 500.000 tl’lik bir evin kira ücreti   2.500-3.500 tl arası değişmektedir. 100.000 liranız cebinizde kalırken, 100.000 lirayı hiçbir şey yapamıyorsanız faize yatırır, ordan ayda yaklaşık 400 tl gibi bir faiz geliri elde edersiniz. Kabaca 3000 TL gibi aylık gideriniz olacaktır.

Toplam : 12x3000x10   = 360.0000  TL

 

Şu andaki ev fiyatı / kira bedeli oranı inanılmaz şekilde manasızdır. Bir ev alıp kiraya vermeniz durumunda yaklaşık 25 senede kendini amorti edecektir. ya kira düşük bu durumda ya satış bedeli ederinden fazladır.  Üstüne bir de yaklaşık %25 oranında bir tutarı da faize ödemek durumundasınız.

 

Kredi ile Nasıl Ev Sahibi Olabilirim?

 Kredi ile  birden fazla yöntem ile ev sahibi olabilmek mümkündür. Finans kuruluşları çeşitli yöntemlerle sizin   maddi gelir durumunuz  ve sahip olduğunuz  gayrimenkuller ile orantılı olarak,     farklı faiz ve aidat oranları ile nakit para verebilmektedir. Uzun vadede ödenecek olan bu kredi, konut sahibi olabilmenize olanak sağlar.

Kredi ile ev sahibi olabilmenin bir başka yolu ise bankalar aracılığı ile konut kredisi çekmektir. Konut kredisi( yeni adı ile Mortgage): Alınacak olan gayrimenkulün teminat(ipotek) olarak gösterilmesi  karşılığında finansal kuruluşlar ve bankalar tarafından kişiye nakit imkan sağlayan  tanınan bir kredi sistemidir. Basite indirgeyecek olursak; kira ödeme kolaylığında (?) ev sahibi olmayı sağlayan bir kredi türüdür. Son çıkan Mortgage düzenlemeleri  gereğince de değişken faiz oranlı kredi sistemine geçiş sağlanarak sabit faiz sınırından ayrılmıştır..

 

Konut Kredisi ile Ev Almanın Avantajları Nelerdir?

 

Konut kredileri, ev sahibi olmak isteyip nakit birkimi yeterli olmayan kişilere  pek çok açıdan avantaj sunar. Krediye 20 yıla kadar  vade yapılabilmesi, aylık ödeyeceğiniz  tutarı minimize ettiğinden dolayı br bakıma kira öder gibi bazen daha uygun bir aylıkla ev sahibi olmanıza olanak sağlar.

Mortgage sistemi ile birlikte kira öder gibi ev sahibi olma şansınız olur  .

 

Konut Kredisi Ev Almanın  Dezavantajları Nelerdir?

Konut kredileri – mortgage ile birlikte pek çok açıdan ev sahibi olmak isteyenlere dikkat çekici avantajlar sunsa da bazı durumlarda  kişinin ekonomisini zedeleyecek ayrıntılara sahiptir.

Bankalar, konut kredisi seçeneğinde önce faiz gelirlerini tahsil ettiğini de göz önüne alırsanız  uzun vade seçenekleri avantajını sunmasının yanında faiz oranlarını da yüksek tutmaktadırlar. Ne kadar uzun vade yaparsanız aslında bu bankanın işine gelmektedir. Çektiğiniz X tutarı vade farkına göre belirli bir süre sonra ödemeye başlayacağınız için ilerleyen süreçte toplu kredi kapatma seçeneği çok mantıklı değildir.  Krediyi toplu kapama  seçeneği kısa vade de faydalı bir seçenektir.

Konut kredi çekme yolu  ile ev alma sırasında alınan evin ipotekleniyor olması , mortgage kredilerin  en olumsuz tarafıdır. Bununla birlikte  banka ile yapılan kredi sözleşmesi çerçevesinde  bir dönem ödenmeyen krediler  sonucu almış olduğunuz gayrimenkule  banka   el koyabilir..

 

 

Konut Kredisi Kullanmak mı Yatırım Yapmak mı?

Her iki durumun da birbirine göre avantajları olduğunu söyleyebiliriz. Konut kredisi, sağlamış olduğu uzun vade seçenekleri ve sıcak para sunması gibi seçenekleri ile daha cazip gelse de belirli durumlarda oldukça dezavantajlı olabilmektedir. Özellikle yüksek faiz oranları ve sahip olunan konutun ipotek edilmesi gibi durumlar, konut kredisi almayı bir kez daha düşündürür nitelikte.

Öte yandan yatırım yapmak, her ne kadar bilgi ve doğru sektör  ve    süreç gerektirse de doğru adımlar ile konut kredisine göre daha mantıklı olabilir.

 

Bankaların Konut Kredi Faiz Oranları

 • İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,63
 • Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,67
 • Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,68
 • Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,72
 • ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,95
 • Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,96
 • Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,15
 • ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,17
 • Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,20
 • Anadolu Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,27
 • QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,40
 • Şekerbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,46
 • Burgan Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,46
 • Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,50
 • TEB Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,58
 • Şeker Finans Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,60
 • Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,70
 • Alternatif Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,99
 • HSBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 3,00
 • Odeabank Konut Kredisi Faiz Oranı % 3,30

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.