İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Ödemelerin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde yönetilmesini sağlayan kredi kartları hayat kolaylaştıran araçlar arasındadır. Gittikçe daha yaygın bir hale gelen kredi kartları, kullanıcıların nakit taşıma derdine de bir son vermiştir. Bu tarz avantajlara sahip olan kredi kartları için başvuru sayıları artarak devam etmektedir. Yalnız bazı kişilerin kredi kartı başvuruları çoğunlukla ret cevabı alır. Peki kredi kartı başvurusu neden reddedilir? İşte bankaların kredi kartı başvurunuzu reddetmesine neden olan o sorunlar:

Düşük Kredi Notu

Kredi veya kredi kartı gibi hizmetlere başvurduğunuzda ilk olarak incelenmeye başlanan şey kredi notu olmaktadır. Bu not aslında bireylerin finansal geçmişinin ne şekilde olduğuna dair önemli bilgiler içerir. Bu notun istenenden düşük bir seviyede olması, kredi veya kredi kartı hizmetlerinin alınmasına engel olacaktır. Özellikle kredi kartı alabilmek ve bankaların gözünde iyi bir izlenim oluşturabilmek için bu kredi notunu güçlendirmeye bakmalısınız. Kredi notunuz düşük seyrettiği süre boyunca bankaların sunmuş olduğu bu hizmetlerden yararlanmanız ne yazık ki mümkün değildir.

Sürekli Başvuru Hali

Bankalar kredi kartı verecekleri sırada bireylerin bazı diğer özelliklerinede göz atmaktadır. Özellikle kişinin çok sık bir halde kredi kartı başvurusunda bulunduğu tespit edilirse, bu durum onun için olumsuz bir nitelik taşıyacaktır. Kişi pek çok banka üzerinden kart başvurusunda bulunduğunda, diğer bankalar tarafından riskli olarak bulunur. Bu tarz bir tutuma sahip olan kişiler ise, kredi kartı başvurusundan red cevabını alacaktır. Bu nedenle tercihinizi doğru bir şekilde yaparak sadece bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunmanızda yarar var. İkinci bankaya başvuru için aradan en az 5 aylık bir sürenin geçmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu sayede hem kredi notunuz bu durumdan etkilenmez, hemde başvuruya olumlu cevap alabilme ihtimaliniz daha fazla olur.

Düzenli Gelir Sahibi Olmamak

Kredi kartı başvurusu sırasında dikkat etmeniz gereken konulardan biride gelir durumudur. Eğer düzenli bir geliriniz bulunmuyorsa kart başvurusu yaparak boşuna zaman kaybetmemelisiniz. Zira düzenli bir gelire sahip olan ve bu geliri belgeleyebilecek kişiler kredi kartı almaya hak kazanır. Diğerleri ise riskli olarak nitelendirildiği için bu kişilerin kredi kartı alabilmesi mümkün değildir. Eğer başvurunuz ısrarlı bir şekilde reddediliyorsa bu durumu düşünmeye başlamanızda fayda var.

Ödemelere Dair Sorunlar

Kredi kartı alamama nedenleri arasında geçmiş zamanlarda bankalarla olan ilişkilerinizde vardır. Ödemelere dikkat etmeyen ve belirlenen zamanlara bağlı olarak ödemeleri yapmayan kişiler, kredi ve kredi kartı hizmetinden yararlanamayabilir. Kredi kartı başvuruları sırasında ilk olarak borcunuza sadık olup olmadığınızı anlamak için finansal geçmişiniz ortaya çıkarılacaktır.

Limite Bağlı Sorunlar

Son olarak kredi kartı limiti yüzünden yapılan hatalı seçimlerinde böyle bir durumu ortaya çıkarabildiğini belirtmek gerekiyor. Aylık gelir oranınızın dört katına kadar limit oluşturabilme hakkınız vardır. Yani hali hazırda bu tarz bir kredi kartına sahipseniz kredi kartı almanız hayal olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.