İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

Kredi kartlarını doğru bir biçimde kullanırsanız son derece kullanışlı bir üründür. Yalnız bazı insanlar bilinçli bir şekilde kredi kartı kullanamadığından ödemeleri genel olarak zar zor biçimde yapmaya başlarlar. Kredi kartı yüzünden oldukça yüklü bir borcun altına girmeleri bir süre sonra sürpriz olmayacaktır. Özellikle yeni bir kredi kartı almayı düşünüyorsanız ve içinize sinen bir şekilde kartı kullanmaya devam etmek istiyorsanız bazı durumlara dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. İşte sorunsuz bir şekilde kredi kartı kullanmanız için mutlaka dikkat etmeniz gereken kredi kartı kullanırken yapılan hatalar

Yalnızca Asgari Tutarın Ödenmesi

Belkide kredi kartı kullanıcıların bu alanda yapmış olduğu en büyük hata kartın yalnızca asgari tutarını ödemektir. İlk zamanlarda maddi olarak biraz rahatlamanıza neden olan bu durum ileride büyük sorunlar içinde olmanıza neden olur. Bu şekilde borcunuzun sadece asgari bir tutarını ödediğinizden dolayı, borcun tamamından kurtulmanız ne yazık ki söz konusu değildir. Asgari tutarı yalnızca maddi açıdan sıkıntı içinde olduğunuz zamanlarda yapmanızı öneririz. Zira aksi halde toplam borç tutarı ve faizler işin içinden çıkılmaz bir hale gelmesine neden olabilir.

Uygun Kredi Kartını Belirlememek

Bazı kullanıcılar kendileri için doğru kredi kartını seçmediğinden dolayı bu konuda bir pişmanlık yaşayabiliyor. Özellikle kendi ihtiyacınız olan şekilde kart seçimini yapmanız daha doğru olacaktır. Eğer bir öğrenciyseniz puan biriktirdikçe seyahat hakkı kazanacağınız bir seçim yapabilir, eğer taksitli alışveriş yapmanızı gerektirecek yüklü eşyalar alıyorsanız bol taksitli kredi kartlarından yararlanabilirsiniz. Yani bu konuda iyi bir piyasa araştırması yaparak tercihi o şekilde yapmakta fayda var.

Fazla Kredi Kartı Kullanmak

Kredi kartı kullanıcıların ısrarla tekrar ettiği durumlardan biride gereğinden fazla şekilde kart kullanmaktır. Bu durum bir süre sonra ister istemez ödemelerde sorun yaşamaya neden olur. Eğer farklı amaçlar taşımıyorsanız çok sayıda kart kullanmanıza kesinlikle gerek yoktur. Bunun yerine limiti arttırarak bu şekilde kullanımı daha iyi bir seviyeye çekebilirsiniz. Yani ödemekte zorluk çekeceğiniz bir borcu üstlenerek kredi notunuzu düşürme ihtimalinizin olduğunu unutmamalısınız.

Nakit Avans

Kredi kartının doğru kullanımı için dikkat edilmesi gereken diğer konu ise, nakit avans özelliği olmaktadır. Bu özellik eğer acil şekilde nakit ihtiyacınız varsa kullanılması doğru bir özelliktir. Zira normal krediye göre faiz oranları biraz daha yüksektir. Bu nedenle sadece gerçekten ihtiyacınız olduğu zamanlarda bu özelliği kullanmayı seçebilirsiniz. Bunun yanında acil kredi ihtiyacınızı gidermenize neden olacak daha düşük faizli ve uygun vadeli seçenekler olduğunu da unutmamanız gerekiyor.

Geç Ödeme Yapmak

İleri ki zamanlarda kredi ve kredi kartı hizmetinden yararlanmaya devam edebilmek için, kart konusunda bazı durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle düzensiz ve geç şekilde yapılan kredi kartı ödemeleri kredi notunuza etki edecek durumlar arasında olacaktır. Bu alanda bir zorluk yaşamamak adına otomatik ödeme talimatı vererek borcun zamanında ödenmesini sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.