İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Yapılandırma Süreci

Kredi Kartı Yapılandırma Süreci

İradesiz kredi kartı kullanımı sahibini borç batağına sürükleyebilir. Özellikle bankaların kredi kartları üzerinden yaptıkları kampanyalar ve nakit kullanım avantajları aslında müşteriyi kart kullanımına teşvik amaçlıdır. Ancak bu noktada kart sahibinin ne aşamada duracağını çok iyi biliyor olması şart. Son yıllarda ülkemizde yüz binlerce kişi kredi kartı kullanımından dolayı kara listeye alınmış durumda. Kredili ürün borcuna ilişkin hapis cezası kalmış olsa dahi bu durum kişinin karşısına pek çok alanda çıkabiliyor. Örneğin faturalı hat alımlarında artık kişilerin KKB puanı dikkate alınıyor. Bu noktada kredi kartı yapılandırma süreci devreye giriyor.

Herkes İçin Yapılandırma Uygulanmaz

Kredi kartı borcu biriken ve ödemekte güçlük çekenlerin yardımına bankaların yapılandırma süreçleri koşuyor. Ancak kart sahiplerini bu konuda ilgilendiren önemli bir nokta var. Maalesef herkes için kredi kartı yapılandırması uygulanmıyor. Bankaların bu uygulamada koştuğu bazı şartlar söz konusu. Örneğin yapılandırma talebi ile gelen bir bireyin ciddi bir gecikmesi olması ve borcunu ödemekte gerçekten güçlük çekiyor olması şart. Bu aşamada gerçekten güçlük çeken bireyler ile biriken kart borcunu hafifletmek için taksitlendirmek isteyen kişiler birbirinden ayrılıyor. Bankalar bu aşamada kişilerin geçmiş dönem ödeme yapıp yapmadığını kontrol ediyor. Eğer 3 ay ve daha uzun bir süre karta asgari tutardan daha küçük ödeme yapıldı ya da hiç ödeme yapılmadı ise genellikle yapılandırma süreci açılıyor. Ancak kişiler bu yapılandırma durumlarında KKB notlarının olumsuz etkileneceğini bilmelidir.

Kredi Kartı Nasıl Yapılandırılır

Kart borcu olan ve ödemekte gücük çeken kişiler kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır sorusunusoğuyor. Bankalar yapılandırma sürerdi ile ilgili genellikle tahsilat birimlerinden destek veriyor. Yani müşteriler ilgili bankanın tahsilat birimini arayarak kart yapılandırma taleplerini iletebiliyor. Bu talepler bankaların ilgili birimleri tarafından inceleniyor ve müşteriye konu ile ilgili bilgilendirme araması yapılıyor. Eğer işyerinin talebi kabul görür ise banka müşteriden gecikmese olan faiz tutarını ödemesini istiyor. Bu ödeme belirtilen sürede yapıldıktan sonra kartın tüm borcu müşterinin ödeyebileceği taksitler şeklinde bölünüyor. Müşteriler bu işlemi kartın bağlı bulunduğu şubeye giderek de yapabiliyor. Müşterinin bu taksitleri gününde ödemesi büyük önem taşıyor.

Yapılandırılan Kart Kullanılır Mı?

Banka müşterilerin diğer önemli bir sorusu da yapılandırılan kart kullanılır mı? sorusudur. Bankalar yapılandırılmış kartlar üzerine bloke koyarlar. Yani yapılandırma süreci bitene ve müşteri kart borcunun tamamını ödeyene kadar bu bloke devam eder. Borç bittikten sonra müşteri isterse kartın açılmasını bankadan talep edebilir. Banka müşterinin genel ödeme düzenine ve son KKB notuna bakar. Eğer bu kıstaslar istenilen şekilde ise kart kullanıma açılır. Ancak ödeme düzensizliği var ve müşterinin KKB notu istenilen düzeyde değil ise bankaların bu kartı açmama yetkileri saklıdır. Ancak ilerleyen dönemlerde müşteriler farklı kredili ürünler ile KKB notunu artırıp kartlarını yeniden açtırma yoluna gidebilirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.