İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartları ve Yapılandırma Devri 27.02.2018

Kredi Kartları ve Yapılandırma Devri

Bankalar her geçen gün yeni bir ürünler karşımıza geliyor. Ancak kredi kartlarının insan hayatında geniş yer kapladığından bahsetmek mümkün. Üniversite yıllarında kullanılmaya başlanan kredi kartları uzun süre kurtarıcı görevi görüyor. Taksitlendirme özellikleri ve puan kazandırma kampanyaları bu kartlara olan ihtiyacı körüklüyor. Üstelik bankaların zaman zaman düzenlediği kampanyalar da bu kartları kullanmaya teşvik ediyor. Hatta kişinin geliri yükseldikçe bu kartların limiti de artırılıyor. Dolayısıyla kişiler kartlara yükledikçe ödeyemeyecekleri borçlar ile karşı karşıya kalıyor. Hal böyle olunca uzun süre kartların borçları katlanarak ödemeyi bekliyor. Sürekli asgari tutarı işeyen kişiler belli bir süre sonra katlanan borçlar sebebi ile bunu da ödeyemez duruma geliyor. Dolayısıyla yapılandırma sürecinin kapıları bu kişiler için aralanmış oluyor.

En Sık Kullanılan Kredi Kartları

Her bankanın kendine ait bir kredi kartı bulunuyor. Bu kredi kartlarının her biri de farklı özelliklere sahip. Ancak Türkiye’deki bankaların çalıştığı program ortaklıkları genellikle değişmiyor. Bunlar bonus, maximum ve world olmakta. Yani ülkemizde en sık bu özelliklere sahip kartlar kullanılıyor. Bunların içinde en yaygın olanı da elbette bonustur. Çünkü bonus özellikli kartların taksitlendirme ve puan kazandırma imkanları daha geniştir. Zaten müşterileri alışverişe sürükleyen en önemli özellik de budur. Aslında iradeli kullanım söz konusu olduğunda bu kartların bir hayli avantajı vardır. Özellikle çok yüksek tutarlı alışverişlerin taksitlendirilmesini sağlamaları bu kartların en önemli özelliğidir. Aynı zamanda acil nakit ihtiyaçlarını bu kartlardan karşılamak mümkündür. Bunun yanında aynı program ortaklı işyerlerinden yapılan alışverişlerde de puan kazandığımı sağlar. Zaman zaman bankalar bu kartlara özel kampanyalar da düzenler ki bu kampanyaların takip edilmesi ciddi avantaj sağlar. Ancak kredi kartları kullanım amacı dışına çıktığında ve kullanım alışkanlık haline geldiğinde yüksek tutarlı borçlar kaçınılmaz olmaktadır.

Yapılandırma Çözüm Mü?

İradesiz kredi kartı kullanımı sahibini borç batağına sürükleyebilir. Özellikle bankaların kredi kartları üzerinden yaptıkları kampanyalar ve nakit kullanım avantajları aslında müşteriyi kart kullanımına teşvik amaçlıdır. Ancak bu noktada kart sahibinin ne aşamada duracağını çok iyi biliyor olması şart. Son yıllarda ülkemizde yüz binlerce kişi kredi kartı kullanımından dolayı kara listeye alınmış durumda. Kredili ürün borcuna ilişkin hapis cezası kalmış olsa dahi budurum kişinin karşısına pek çok alanda çıkabiliyor. Örneğin faturalı hat alımlarında artık kişilerin KKB puanı dikkate alınıyor. Bu noktada kredi kartı yapılandırma süreci devreye giriyor. Ancak yapılandırma sürecinin çözüm olup olmadığı insanlar tarafından merak ediliyor.

Herkes Yapılandırmadan Yararlanabilir mi?

Kredi kartı borcu biriken ve ödemekte güçlük çekenlerin yardımına bankaların yapılandırma süreçleri koşuyor. Ancak kart sahiplerini bu konuda ilgilendiren önemli bir nokta var. Maalesef herkes içinkredi kartı yapılandırmasıuygulanmıyor. Bankaların bu uygulamada koştuğu bazı şartlar söz konusu. Örneğin yapılandırma talebi ile gelen bir bireyin ciddi bir gecikmesi olması ve borcunu ödemekte gerçekten güçlük çekiyor olması şart. Bu aşamada gerçekten güçlük çeken bireyler ile biriken kart borcunu hafifletmek için taksitlendirmek isteyen kişiler birbirinden ayrılıyor. Bankalar bu aşamada kişilerin geçmiş dönem ödeme yapıp yapmadığını kontrol ediyor. Eğer 3 ay ve daha uzun bir süre karta asgari tutardan daha küçük ödeme yapıldı ya da hiç ödeme yapılmadı ise genellikle yapılandırma süreci açılıyor. Ancak kişiler bu yapılandırma durumlarında KKB notlarının olumsuz etkileneceğini bilmelidir.

Yapılandırma Süreci Nasıl Devreye Girer?

Kart borcu olan ve ödemekte gücük çeken kişiler kredi kartı borcu nasıl yapılandırılırsorusunusoruyor. Bankalar yapılandırma sürerdi ile ilgili genellikle tahsilat birimlerinden destek veriyor. Yani müşteriler ilgili bankanın tahsilat birimini arayarak kart yapılandırma taleplerini iletebiliyor. Bu talepler bankaların ilgili birimleri tarafından inceleniyor ve müşteriye konu ile ilgili bilgilendirme araması yapılıyor. Eğer işyerinin talebi kabul görür ise banka müşteriden gecikmese olan faiz tutarını ödemesini istiyor. Bu ödeme belirtilen sürede yapıldıktan sonra kartın tüm borcu müşterinin ödeyebileceği taksitler şeklinde bölünüyor. Müşteriler bu işlemi kartın bağlı bulunduğu şubeye giderek de yapabiliyor. Müşterinin bu taksitleri gününde ödemesi büyük önem taşıyor. Aksi halde zaten yapılandırma süreci nedeni ile düşen KKB notu kara liste aşamasına alınıyor. Yanı bazı müşteriler için bu yapılandırma süreci bir kurtuluş kapısı olmakta.

Yapılandırma Süreci Devam Ederken Kart Kullanılır mı?

Banka müşterilerin diğer önemli bir sorusu da yapılandırılan kart kullanılır mı? sorusudur. Bankalar yapılandırılmış kartlar üzerine bloke koyarlar. Yani yapılandırma süreci bitene ve müşteri kart borcunun tamamını ödeyene kadar bu bloke devam eder. Borç bittikten sonra müşteri isterse kartın açılmasını bankadan talep edebilir. Banka müşterinin genel ödeme düzenine ve son KKB notuna bakar. Eğer bu kıstaslar istenilen şekilde ise kart kullanıma açılır. Ancak ödeme düzensizliği var ve müşterinin KKB notu istenilen düzeyde değil ise bankaların bu kartı açmama yetkileri saklıdır. Ancak ilerleyen dönemlerde müşteriler farklı kredili ürünler ile KKB notunu artırıp kartlarını yeniden açtırma yoluna gidebilirler.

Açılmayan Kartlar Ne Yapılmalıdır?

Müşteri kartını yapılandırdıktan ve ödemesini bitirdikten sonra yeniden kullanıma açılabilmesi için banka ya başvuru sağlayabilir . Yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde bu başvurunun sonucu gelecektir. Müşteriler bu başvuruyu tıpkı ilk kez kredi kartına başvuru yapıyormuş gibi düşünebilir. Yani bankanın bu kartı açmama yetkisi saklıdır. Ancak açılmayan kartların müşteriler tarafından imha edilmesi doğru değildir. Çünkü açılmasa dahi bu kartlar hala finansal araçlar olarak sistemde görünür. Bu noktada belli bir süre sonra tekrar açılabilir. Ancak banka kesin suretle kartı açmayacağının bilgisini müşteriye iletti ise bu durumda kart iptal edilmelidir. Çünkü kredi limitini etkileyen bu kartların sistemde açık bekletilmesi doğru değildir. Farklı bir bankadan kredili ürün başvurusu yapıldığında bu kart olumsuz bir yargı uyandıracaktır.

Yapılandırma Dışında Borç Nasıl Ödenir?

Eğer kişi yapılandırma sebebi ile puanının düşmesini istemez ise farklı yollardan da kartının borcunu ödeyebilir. İhtiyaç kredisi çekmek bunlardan en önemlisidir. Yani kişi kart borcu kadar bir kredi çekerek ödemesini gerçekleştirebilir. Böylelikle hem müşterinin puanı düşmemiş olur hem de borç taksitlendirmiş olur. Bunun yanında bankalar arası borç transferi yapmak da diğer bir çözümdür. Yanı müşteri bir bankada olan borcunu belli bir faiz karşılığında başka bir bankaya transfer edebilir. Ancak her iki noktada da dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. Kartın borcu kapatıldığında yeniden kullanımın başlanmasıdır. İrade açısından kendini yeterli bulmayan kişiler borçlarını kapattıkları kartlar ileilgili hemen aksiyon almalıdır. Örneğin kartın limiti düşürülebilir. Hatta eğer ciddi bir ihtiyaç yok ise kart kapattırılabilir. Aksi halde borcu kapanmış olan kart ile ilgili bankalar müşteriyi yeniden kullanıma teşvik edecektir. Eğer yeniden aynı durum söz konusu olur ise bu defa müşterinin karşısına iki borç çıkacaktır. Bir tanesi kredi kartının yeniden oluşan borcu diğeri ise kredi kartını kapatmak için kullandığı kredinin borcu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.