İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Limiti ve Kredi Notu Sorunsalı

Kredi Limiti ve Kredi Notu Sorunsalı

Bankalar ile çalışanlar bilir. Kredili ürünlerde sıkça karşılaşılan iki sorun vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi kredi notudur. Çünkü bankaların çalıştığı bir merkezi kayıt kuruluşu vardır ve bu merkezi kayıt kuruluşu her bireyin kredi notunu ölçer. Böylelikle bankalar bu kayıt kuruluşundan edindikleri bilgiler doğrultusunda müşteri ile ilgili öngörüde bulunabilir. Yani kişilerin bankalar ile yaptıkları tüm çalışmalar kayıt altına alınır ve ödeme düzenleri sistematik olarak not edilir. Bireylerin karşılaştığı finansal anlamda karşılaştığı bir diğer sorun ise kredi limitidir. Bireyler kayıt altındaki gelirlerinin 4 katına kadar kredili ürün kullanabiliyor. İhtiyaç ya da konut kredilerinde bu limit bir sorun teşkil etmese de kredi kartı alınmak istendiğinde kişilerin karşısına bu limit mutlaka ortaya çıkıyor. Bu noktada bireylerin aklında kredi limiti mi kredi notu mu önemlidir şeklinde bir soru oluşuyor. Aslında bankalar bu kredi limiti konusunda daha esnek davransalar dahi kredi notu anlamında herhangi bir şey yapmak istemiyorlar. Çünkü müşterilerin kredi notunun düşük olması onlar bankalar nezninde güvensiz kılıyor. Müşterilerin bankaya karşı oluşturduğu her türlü risk gelir gider dengesinde sıkıntı oluşturuyor. Bankalar genellikle müşterilerinden alacakları faize göre ödemelerini düzene sokuyor ve eğer müşteri zamanında ödemeler gerçekleştirmezbanka kendi içinde borçlanmaya gidiyor. Bu nedenle müşterilerin kredi notu her şeyden önemli oluyor.

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Daha önce ödeme düzensizliği yasamış ve kredi notu bankaların istediği limitin altına düşen bireyler kredi kartı da dahil olmak üzere kredili ürün kullanımında muhakkak problem yaşarlar. Ödeme güvensizliği denilen problem ortaya çıktığında bireyler ya çok düşük kredi kartlarını alabilirler ya da maaş anlaşmalı oldukları bankalar ile ipotekli ürünler konusunda anlaşırlar. Bazı bankalar müşterilerin oluşturacağı vadeli hesaplar karşılığında onlara kredi kartı vermektedir. Müşteriler eğer bu kredi kartlarına düzenli ödemeler yapar ise kredi notunu artırma şansı elde edebilirler. Ancak kara liste denilen durum söz konusu ise, müşterinin limitinde herhangi bir problem olmasa dahi kredili ürün kullandırılmaz. Kara liste denilen durum da müşterinin 6 ay ve daha fazla ürününe ödeme yapmamasıdır. Ancak yine de kredi limitinin uygun olması bankaları kredili ürün vermesine yeterli bir durum değildir. Yani bankalar kendi inisiyatifleri doğrultusunda kredili urun kullandırmamaya yetkilidir. Müşterinin bu aşamada bankalara ilişkin alabileceği farklı bir aksiyon yoktur.

Kredi Limiti de Kredi Notu Kadar Önemlidir Midir?

Kredi notu uygun olan ancak pek çok bankada kredili ürünü bulunan kişilerin karşısına da bankalar tarafından bazı olumsuz yanıtlar çıkabilir. Bazı kişilerin gelirlerinden çok daha fazla kredili ürünü bulunmaktadır. Ancak ahlakı riziko anlamında herhangi bir problemi bulunmayan, kredili ürünlerini farklı ticari faaliyetler için kullanmayan ve bankanın olumlu nitelikteki müşteriler için aynı durum söz konusu olmaz. Yani bu müşterilerin kredi limiti yetersiz olsa dahi banka tarafından opsiyon tanınabilir. Ancak kişilerin daha önce bankada uyandırdığı intiba bu noktada çok önemlidir. Örneğin bir müşteri yıllardır aynı bankada çalışıyor ve iyi bir kişi olduğu izlenimi uyandırıyor ise banka çalışanları kendi düşünceleri doğrultusunda müşteri adına inisiyatif tanıyabilir. Yani kredi limiti mi kredi notu mu önemlidir sorusuna ilk aşamada kredi limiti ikinci aşamada kredi notu şeklinde bir cevap verilebilir. Kredi limiti bu anlamda ikinci planda kalacaktır. Aynı şekilde kredi limiti dolu ve ödeme düzensizliği yaşamış olan notu düşük müşteriler için bankalar herhangi bir limit artışına gitmez. Çünkü bu tarz müşterilerin ödeme güçlüğü içinde olduğunu tahmin etmek zor değildir. Genellikle bu müşteriler borçlu oldukları bir kredili ürünü farklı bir kredili ürün ile ödemeyi alışkanlık haline getirmiş kişilerdir.

Kredi Limiti ve Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Bu iki konu ile ilgili sorun yaşayan kişilerin en sık sorduğu soru kredi limiti ve kredi notunun nasıl artırılacağıdır. Öncelikle kredi limitini artırmak için gelirin yükselmesinden başka bir yol yoktur. Yani kişinin kayıt altındaki geliri ne kadar ise kredi limiti de o oranda belirlenir. Ancak kişinin kayıt altında olmayan ancak bankaya yatan farklı bir geliri var ise ve bununla ilgili bir belge beyan edebiliyor ise bankalar kredi limitini göz ardı edebilirler. Bu anlamda kredi notunu yükseltme daha kolaydır. Bu notu yükseltmenin birkaç yolu vardır. İşte onlardan bazıları,
– Var olan kredili ürüne düzenli ödemeler gerçekleştirmek
– Kredili ürüne günü gelmeden, önceden ya da sonradan değil, tam zamanında ödeme yapmak
– Sürekli olarak kredili ürün başvurunda bulunmamak. Çünkü alınan ret cevapları kredi notunun biraz daha dibe çökmesine neden olur
– Maaş anlaşmalı olunan bankadan kredili ürün kullanmak
– İpotek karşılığı kredili ürün kullanmak
– Var olan bir kredili ürün var ise bu kredili ürünü yapılandırmaları ya da limitini artırmak için başvuruda bulunmamak
– Nakit parayı genellikle bankalardaki vadeli ha da vadesiz hesaplarda değerlendirme
– Birinci derece yakınlar aracılığı ile kredili ürünlere başvuru sağlamamak
– Maaş anlaşmalı olan bankalardan ek hesap yani kredili mevduat hesabı talep etmek

İpotek Karşılığı Kredili Ürün Nedir?

Her bankada olmayan ipotek karşılığı kredili ürünler genellikle Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar tarafından kullanılıyor. Hani müşterinin parasına, arabasına ya da evine ipotek koyarak onlara kredili ürün kullanabiliyor. Burada müşteri kredi notunu artırma şansı kazanırken banka da faiz geliri elde ediyor. Örneğin kişi kredi notunu artırmak için herhangi bir bankadan vadeli hesap açabilir. Vadeye yatırdığı para kadar kredi kartı alabilen kişi, kredi kartı kullanımı boyunca hesabının vadesini bozamaz. Ancak banka bu hesaba faiz yansıtır. Yanı müşteri elde ettiği kredi kartı ile hem kredi notunu yükseltir hem de faiz geliri elde eder. Ne zamanki müşteri kredi kartını iptal ya da iade eder, o zaman vadeli hesabını istediği gibi yönetebilir. Bu hesaplar genellikle 500 TL ve üzeri olarak açılmaktadır. Bu limitin altında kalan hesaplara faiz yansıtılmaz.

Kara Listedekiler İçin Sicil Affı

Yeni yasa tasarıları ile gündeme gelen sicil affı kara listede olan bireyleri mutlu etti. Sicil affı sayesinde geçmişteki ödeme düzensizliklerinin silineceğini düşünen binlerce kişi başvuru yaptı. Ancak sicil affı kişilerin var olan kredi borçlarının silinmesini sağlamıyor. Yanı kişiler yine bankalara olan kredi borçlarını gününde ödemek durumunda. Sicil affı yalnızca ödenen tutarlarsan sonra kişilerin yeniden kredi kullanabilmesini sağlıyor. Ancak bu yasa tasarısı henüz devreye girmiş değil. Esnaflar bu aftan yararlanabiliyor olsa da bireyler henüz sicil ardından faydalanamıyor. Bunun yanında sicil affı ile kredi geçmişini temizleyen kişiler istedikleri her kredili ürünler faydalanamıyor. Genellikle devlet destekli evlilik ve konut kredilerinden faydalanmak mümkün . Ancak bankalar kendi nezdinde ki kredili ürünleri sicil ardından yararlanmış kişilere kullandırmak zorunda değildir. Ayrıca sicil affına uğramış olan kişilerin ödeme düzensizlikleri hala merkezi kayıt kuruluşu aracılığı ile bankalar tarafından gözlemlenebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.