İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredilerde Kampanya Zamanı Başladı

Kredilerde Kampanya Zamanı Başladı

Bankalar son yıllarda yaşanan ekonomik durgunluğu canlandırmak için çeşitli kredi kampanyaları ile gündeme geliyor. İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde yapılan kampanyalar insanların ekonomiye katılması için uygulanan birer kampanya. Bunun yanında devletinde teşviklerde bulunduğu bazı kredi ürünlerinden söz etmek mümkün. Özellikle ihtiyaç kredileri kapsamında yürütülen ertelemeli evlilik kredileri bunlardan bir tanesi. Bunun yanında Emlak Konut’un işbirliğinde yürütülen konut kredileri de pek çok insanın ev alabilmesini sağlıyor. İşte bu kredi kampanyalarında bazıları.

Düğün Yapamayanlara Destek Krediler

Evlenmeyi hedefleyen ancak yeterli maddi kaynağı olmayan binlerce insan var. Düğün masraflarını karşılayamayan bu insanların yardımına devlet destekli ihtiyaç kredileri koşuyor. Diğer adı ile devlet destekli düğün kredisi olan bu ürün 1 yıl da erteleyebiliyor ve herhangi bir faiz ödemesi yapılmıyor. Ancak bu krediden faydalanmak için elbette bazı şartları taşımak gerekiyor. Örneğin bu krediden yararlanmak isteyenlerin daha önce herhangi bir evlilik yapmamış olması şart. Devlet bu kişiler için 50 bin TL tutarında sıfır faizli evlilik kredisi veriyor. Kişiler devletin düğün kredisi kapsamında anlaşma yaptığı Halk Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank şubelerine giderek başvuruda bulunabiliyor. Başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler krediyi kullanıp düğününü gerçekleştiriyor. Nikâh tarihinden 1 yıl sonra ödenmeye başlanması öngörülen kredide bir ayrıntı daha var. Eğer evlenen çift ilk yıllarında bir çocuk sahibi olurlar ise kredilerini 1 yıl daha erteleyebiliyor. Daha sonra 4 yıl vade ile bu krediler eşit oranlarda faizsiz olarak geri ödeniyor.

Gelir Belgesiz Kredi Veriliyor

Bireyleri sevindiren bir diğer kredili ürünler de gelir belgesiz kredi veren bankalar tarafından veriliyor. Maaş bordrosu kredi almaya yeterli olmayan ya da sabit herhangi bir geliri olmayanları finanse eden bu krediler Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank gibi bankalar tarafından sık veriliyor. Krediye ihtiyacı olan ve bu bankalardan herhangi biri ile çalışan kişilerin KKB notu uygun olması durumunda bu kredi tanımlanıyor. Genellikle SMS yolu ile ya da internet bankacılığından başvurulan krediler birkaç iş günü içinde müşteri hesabına yatıyor. Eğer müşterinin hazırda herhangi bir vadesiz hesabı yok ise öncelikle şubeden hesap açtırmadı gerekiyor. Dijital şube kullanan kişiler bu işlemi internet bankacılığından da gerçekleştirebiliyor. Pratik kredilerin faizleri ise 1,14 ile 1,17 faiz oranı arasında değişiklik gösteriyor. Ancak bu krediler için müşterinin herhangi bir gelir beyanı olmasa da KKB boyutu aranıyor. Yani ön onay alınabilmesi için bu kişilerin daha önce ödeme düzensizliği yaşamamış olması şart.

Konut Kredilerinin Vadeleri Artırılıyor

Geçtiğimiz yıla kadar bankaların uyguladığı konut kredisi faizleri 120 ay yani 10 yılı geçmemekteydi. Ancak konut sektöründeki ve dolayısıyla konut kredisindeki durgunluk bankaları aksiyon almaya zorladı. Bankalar 20 yıl vadeli konut kredisi kampanyasını başlattı. Böylelikle ev almak isteyen kişiler 10 yıllık vadeyi 20 yıla kadar çekebiliyorlar ve çok daha düşük taksitler ile ev sahibi olabiliyorlar. Bu kampanya kapsamında en uygun faizi veren banka yine Ziraat Bankası oldu. Ziraat bankasının konut kredileri için uygulamış olduğu faiz oranı yüzde 1,15 oranında. Ziraat Bankasını ise yüzde 1,16 faiz oranı ile HCBC Bankası takip ediyor. En yüksek faiz oranı ise yüzde 1,35 ile Türk Ekonomi Bankası’na ait. Ancak konut kredisinde 20 yıl vade düşünecek olan kişilerin ödeyecekleri toplam tutarı yeniden gözden geçirmesinde fayda bulunuyor. Çünkü vade 10 yıldan 20 yıla çıktığında ödenecek toplam tutarda ciddi bir değişiklik söz konusu oluyor. Ancak kira öder gibi konut kredisini ödemeye isteyenler için oldukça uygun bir vade oranı olduğunu söylemek mümkün.

Taşıt Alacaklara Müjde

Ekonomideki durgunluk taşıt alımlarını da etkiledi. Piyasada ikinci el taşıt sayısının artması araç sektörünü endişelendirdi. Otomobil markaları ile bankalar arasında yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. İnsanları yeni taşıt alımına yönlendirmek için yapılan çalışmalarda taşıt kredilerinin faizleri düşürüldü. Daha önceleri yüzde 2’lere çıkan taşıt kredisi faiz oranları yüzde 1,25’lere düşürüldü. Bu kredi kapsamında yine en uygun faiz oranı 1’25 ile Ziraat Bankası’nda. Ayrıca 48 aya kadar taksitlendirilen bu kredilerde ödemeler alıcıyı yormuyor. En düşük faiz oranından alınan 40 bin TL’nin aylık ödemeleri yaklaşık olarak 1.170 TL olmakta.

Şubesiz Kredi Devri Başladı

Pek çok insana zaman zaman bankalardan bilgilendirme mesajları gelir. Krediniz hazır şeklinde gelen mesajların ayrıntısında şubesiz kullanım ibaresi de yer alır. Artık şubeye gitmeden de Kredi kullanmak mümkün. Yani internet bankacılığı aracılığı ile müşteriler kendi kredilerinin taksitlerini belirleyebiliyor ve anında hesaba aktarabiliyor. Dijital bankacılığı özendirme kapsamında yapılan bu kampanyaya Garanti Bankası Başta olmak üzere onlarca banka katıldı. Ancak bu kredilerin kullanılabilmesi için öncelikle müşteriye ön onayın verilmesi gerekiyor. Yanı müşteri kendisine tanımlanmış olan bir kredi var ise bunu internet bankacılığından hesabına aktarabiliyor. Bunun yanında bazı bankaların internet bankacılığından bu kredilere başvuru da sağlanabiliyor. Eğer müşteriye onay gelir ise yine bu platformdan kullanım sağlayabiliyor.

Borç Taşıma Kredileri

Son zamanlarda en sık merak edilen kredi türü borç kapama kredileridir. Yanı müşteriler bir bankaya olan borçlarını farklı bir bankadan çektikleri krediler ile kapatabilmekteler. Bu kredilerin diğer bir adi da borç transferidir. Buradaki amaç müşterinin ödemekte zorlandığı taksitlerin tutarını düşürmektir. Yanı müşteri eğer A bankasına 20 bin TL tutarındaki kredisi için her ay 750 TL ödeme yapıyor ise, bu borcunu B bankasına taşıyarak taksit tutarlarını 500 TL’ye indirebilir. Elbette bu aşamada müşterinin toplam B bankasına ödeyeceği faiz tutarı A bankasından daha fazla olacaktır. Zaten bu kredilerdeki asıl amaç müşterinin borcuna ilişkin vadesini artırmaktır.

Nakit Avans Kredileri

Belki de son zamanlarda en sık kullanılan kredi türü nakit avanslardır. Çünkü daha önce 1.60 faiz oranı üzerinden kullandırılan bu krediler şimdilerde 1’in altına düşmüş durumda. Elbette bu kredilerin kullanılabilmesi için yüksek tutarlı bir kredi kartı olmalı ve bu kredi kartının da nakit avansa açık olması gerekmektedir. Müşteriler bu kredileri genelde kendileri ATM aracılığı ile kullanır. Bunun dışında müşteri hizmetleri aranarak da bu kredileri kullanmak mümkündür. Bu kredilerin en büyük avantajı dosya masrafı ve işlem ücreti olmamasıdır. Yanı müşteri diğer kredilerde katlanmak zorunda oldukları hiçbir masrafa bu krediler için katlanmazlar. Bunun yanında anlık olarak kullanılabiliyor olmaları da büyük avantajdır. Üstelik faizlerinin düşmüş olması pek çok kişiyi bu kredilere yönlendirmiştir. Özellikle 50 bin TL ve üzeri kart limiti olanlar bu kartlarındaki tutarın tamamını nakit olarak çekebilirler. Ancak nakit avans kredileri genellikle 1e aya kadar vadelendirilir. Yanı bu vade seçeneği nedeni ile taksit tutarları yüksek olur. Bu aşamada müşteri kendine uygun, ödeyebileceği taksit tutarı kadar nakit kredi kullanmalıdır. Aksi halde ciddi bir borç yükü müşteriyi zorlayabilir. Bunun yanında müşteri ödediği taksit tutarını yeniden taksitli nakit avans olarak kullanabilir. Ancak pek çok banka genellikle kart limitinin yüzde 50’sini nakit olarak kullanıma müsaade eder.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.